Dionysos Tiyatro’nun yeni oyunu “Fareler ve İnsanlar” 3 Kasım’da prömiyer yapıyor

editor
1388 Görüntülenme

Dionysos Tiyatro,  2019-2020 sezonuna Erdem Topuz çevirisi ve rejisiyle sahneleyeceği “Fareler ve İnsanlar” ile perde diyor.

Fareler ve İnsanlar, (Mice and Men), Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazar John Steinbeck tarafından yazılmış bir novella (uzun hikâye)dır . İlk defa 1937 yılında yayınlanan eser, iki gezgin çiftlik işçisi olan George Milton ve Lennie Small’un Büyük Bunalım sırasında Kaliforniya’da yaşadıkları trajik olayları anlatır.

1920’lerde kendisi de evsiz gezici bir çiflik işçisi olan Steinbeck bu kitabı, Gazap Üzümleri ile bir arada, Monte Sereno, California’da yazdı. Yazar eserin ilk başlığını Something That Happened (Olan Bir Şey) olarak belirlemişti, ancak Robert Burns’ün To a Mouse (Bir Fareye) şiirini okuduktan sonra bu başlığı değiştirdi. Scots dilinde yazılan şiirin sıkça alıntılanan iki dizesi şöyledir: “The best laid schemes o’ mice an’ men/Gang aft agley (En iyi planları farelerin ve insanların / Sıkça ters gider”). Bu şiirde anlatıcı, tarlasını çapalarken bir farenin yuvasını bozduğu için duyduğu üzüntüyü anlatır.

Roman-oyun türünün bir denemesi olarak yazılan eser, birçok defa sahnelendi. İlk prodüksiyonun yapımcısı Sam H. Harris, yönetmeni ise George S. Kaufman’dı. Oyunun ilk gösterimi, [[23 Kasım 1937’de Broadway’deki Music Box Theatre’da yapıldı

Sinopsis: 

Zeki ve kinik bir adam olan George Milton ile ismiyle tezat oluşturacak şekilde iri ve çok güçlü ama akli dengesi bozuk olan Lennie Small, Büyük Bunalım sırasında çiftlikten çiftliğe dolaşarak iş arayan göçmen toprak işçilerinden ikisidir.

Kaliforniya’daki Salinas Vadisi’nde, Soledad yakınlarında bir çiftlikte iş bulurlar ve para biriktirmek için çalışmaya başlarlar. Kendilerine ait bir parça toprak edinip oraya yerleşmeye dair ortak bir hayalleri vardır. Lennie bu hayali George’a defalarca anlattırır ve en çok da besleyip okşayabileceği yumuşak tavşanlarla ilgili kısmını sever.

George da Lennie’nin bu takıntısını, onu korumak için, başını belaya sokarsa tavşanlara bakmasına izin vermeyeceğini söyleyerek kullanır. İkili, daha önce çalışmakta oldukları Weed’deki çiftlikten, Lennie’nin yumuşak şeylere dokunma takıntısıyla bir genç kadının elbisesini okşamasının tecavüz girişimi olarak görülmesi sebebiyle kaçmışlardır.

Yeni çiftlikte, ikilinin hayali gerçek olmaya daha da yaklaşır. Yaşlı ve bir elini çiftlikte kaybetmiş bir işçi olan Candy, ikiliyle parasını birleştirmeyi ve böylece ay sonunda hayallerindeki çiftliği satın almayı önerir. Ancak bu hayal, çiftlik sahibinin oğlu olan Curley’nin genç ve güzel karısını nedeni ile tehlikeye girecektir…

Oyunun Künyesi: 

Yöneten : Erdem Topuz

Reji Asistanı : Ceren Türkaslan, İpek Ela Can

Dekor Tasarım : Nazmi Karabacak

Kostüm Tasarım : Onur Uğurlu

Işık Tasarım : Erdem Çınar

Oyuncular: 

George Milton : Erdem Topuz

Lennie Small : Işık Tolgay

Candy : Cüneyt Vural

Slim : Ercan Ertan

Curley : Çağatay Varol

Curley’in karısı : Hande Aras / Arzu Suriçi Kireççi

Crooks : Tuncay Tarhan

Carlson : Mehmet Tokat

Whit : Ensar Kaplan

Oyun Programı:

  • 3 Kasım Cts 20:00 (Premier) (Profilo Kültür Merkezi)
  • 1 Aralık Pazar 19:00 (Gala) (Profilo Kültür Merkezi)
  • 13 Aralık Cuma 20:00 (Profilo Kültür Merkezi)
  • 21 Aralık Cts 20:00 (Profilo Kültür Merkezi)

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku