Diyarbakır DT’nin yeni çocuk oyununun kaldırılması için imza kampanyası başlatıldı!

editor
1634 Görüntülenme

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nun geçtiğimiz günlerde prömiyeri yapılarak sahnelenmeye başlanan “Çocuğum” adlı çocuk oyunu, seyirciler tarafından tepkiyle karşılandı. Oyunu izleyen aileler, oyunda kullanılan kimi repliklerin çocukları için “dehşet verici ifadeler” içerdiğini belirterek, oyunun kaldırılması için imza kampanyası başlattılar.

İmza kampanyasıda dile getirilen görüşler şöyle:

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nun oyunu olan “ÇOCUĞUM” adlı oyununda yalanlar üzerine kurduğu evliliğini evlat edinerek kurtarmaya çalışan bir kadın ve onun çevresindekilerin yaptıkları anlatılıyor. Bu oyunu ben de izlemek gafletinde bulundum. 

Oyunda evlat edinilecek bebeğe yönelik söylenen “ Piç kurusunu almak..”, “Piç kurularını getirmek”  ya da “…kendi kanımdan canımdan” gibi bir çok replikte insan olarak utanç duydum. Hiç bir çocuğa kimsenin piç kurusu demeye hakkı yoktur.Bu da yetmiyormuş gibi , oyunun sonunda kucaklarında bebeklerle gelip aile istemeyince seyirciye dönüp “Bebek isteyen var mı?” diye defalarca bağırmaları hala gözümün önünde.

Bizler tiyatronun toplum üzerindeki etkisini göz ardı etmiyoruz. Tiyatro farkındalığımızı artırır, toplumsal sorunlara bakış açımızı genişletir derken, yuvalarda kimsesiz hayata tutunmaya çalışan bu çocuklara bu sahneden “Piç kuruları” diye seslenilmesini doğru bulmuyorum.

Evlat edinmenin teşvik edildiği günümüzde , bunu pazardan domates almak gibi yansıtan bu oyunun derhal gösterimden kaldırılmasını bir anne olarak talep ediyorum.

İmza kampanyası metni için tıklayınız: https://www.change.org/p/diyarbak%C4%B1r-devlet-tiyatrosu-diyarbak%C4%B1r-dt-nin-oynad%C4%B1%C4%9F%C4%B1-%C3%A7ocu%C4%9Fum-adl%C4%B1-oyun-sahneden-kald%C4%B1r%C4%B1n?recruiter=152951210&utm_source=share_petition&utm_campaign=share_for_starters_page&utm_medium=whatsapp&recruited_by_id=6cf97866-8cd4-4167-b2e9-175fa9b6ab79–

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Diyarbakır Devlet Tiyatrosu Müdürü Gonca Coşkun ise şunları söyledi: “Bizim için çocuklar çok önemli. Ailelerin şikayetleri üzerine, oyunla ilgili gerekli işlemler ve düzeltmeler titizlilikle yapılmıştır.”

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku