Doç.Dr. Dilek Kurt Hayata Veda Etti…

editor
1588 Görüntülenme

Akademisyen, yazar, oyuncu, yönetmen, eleştirmen, şair ve seslendirme sanatçısı Doç. Dr. Dilek Kurt hayata veda etti…

Covid-19’a yakalanarak on gün boyunca hastanede entübe edilen 47 yaşındaki Kurt, maalesef kurtarılamadı. Dilek Kurt bugün Kocaeli’nde son yolculuğuna uğurlanarak anne ve babasının yanına defnedilecek.

Dilek Kurt’un vefatını Prof.Dr. Nurhan Tekerek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu:

Dilek Kurt Kimdir?

Uludağ  Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdikten sonra öğretim görevlisi olarak görev yapan Dilek Kurt, Dokuz Eylül Üniversitesi Sahne Sanatları Tiyatro Bölümünde yüksek lisans yapmıştır. DTCF Tiyatro Bölümünde konuk olarak Doktora derslerine girmiştir. 8 yıl Uludağ Üniversitesi’nde çalışmış, çeşitli üniversitelerde master ve doktora öğrencilerine, Oyunculuğun Psikodinamiği, Rejide Avangart Yaklaşımlar, Kusursuz Diksiyon-Fonetik Dersleri vermiştir.

Öğrencilik dönemlerinden bugüne; Varlık, Som bahar, İzlek, Yenibiçem, Cumhuriyet Kitap, Cumhuriyet Gazetesi,Şiirlik,  Evrensel, Eliz, Akatalpa, Sanatım, Marie Claire dergilerinde yazı ve şiirleri yayımlanmıştır.

Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında kültür-sanat programları hazırlamış ve sunmuştur.

En son çıkan kitabı, ”Düet“ isimli şiir kitabıdır.

Seslendirme sanatçısı olan Kurt, pek çok reklam ve film seslendirmiştir.

Dilek Kurt, oyunculuk ve yönetmenliğinin yanı sıra, pek çok gazete ve dergi için tiyatro eleştirileri de kaleme almıştır. 41 oyuna imza atmış, 5 kirabı ve 600ü aşkın yazısı yayınlanmıştır.

Sahnelediği oyunlar arasında; “En Uzak Sahil”, “Kanlı Nigar”, “Oyunun Adı“, “N’aber Juliet?”, “Tanrım”, “Oyunun Oyunu”, ” Macbeth”, “Gişe”, “Beni Kim Öldürdü?”, “Keşanlı Ali”, “Örselenmiş Ruhlar Resmi Geçidi”, “Kabare Kabare”, “Love Story” yer almaktadır.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku