İtalyan besteciler içinde kuşkusuz en önemli yerlerden birini tutan ünlü besteci Gaetona Donizetti, elli bir yıllık hayatına yetmişten fazla opera sığdırmıştır. Bu operalar içinde özellikle Don Pasquale, yarattığı komik operalar içinde üstün özellikleri ile sıyrılır. Recep Ayyılmaz’ın sahneye koyduğu eserin orkestra şefliğini Roberto GIANOLA tarafından yapılan eserin dekor tasarımı Ferkat Karakaya’a, kostüm tasarımı  Çimen Somuncuoğlu’na, koro şefliği Paoa Vılla’ya , Koreografisi Nil Berkan’a ışık tasarımı Metin Koçtürk’e ait.

Konusu:Genç Ernesto, alımlı Norina’ya aşıktır ve zengin amcasının kendini daha uygun gördüğü kadınla evlenmeyi kabul etmez. Bu sırda Don Pasquale, doktoru ve yakın dostu Malatesta’dan kendisine evlenebileceği bir bulmasını ister ve o da kendisine kızkardeşi, namuslu Sofronia’yı önerir. Aslında amacı yaşlı adamı kandırıp, Ernesto’nun Norina ile evlenmesini sağlamaktadır. Yaşlı adam, Sofronia ile evlenmeyi kabul eder. Malatesta, Norina’yı kızkardeşi Sofronia olarak tanıtır ve Pasquale’nin hayatını altüst eder. Yaşlı adamın hayatı o kadar köte bir hale gelir ki, kandırıldığını ve aslında Noria ile resmen evlenmediğini öğrediği vakit rahatlar. Evlenmekten boyunun ölçüsünü alan Don Pasqule Ernesto’nun Norina ile evlenmesine izin verir.

Eserde Norina rolünde Dilruba Akgün,Ögecan Gençer’in aldığı eserde Ernesto rolünde Caner Akın, Ahmet Baykara, Malatesta rolünde Caner Akgün, Alper Göçeri, Don Pasguale rolünde N.Işık Belen, Ali İhsan Onat, Noter rolüne M.Tükel Acar, Utku Bayburt dönüşümlü olarak sahne almaktadırlar.

Temsil Tarihleri: 15-18-19-21-22 Ekim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here