“Dönemeç”, Çarşamba Günü Sahnede

editor
380 Görüntülenme
“Dönemeç”, Çarşamba Günü Sahnede

donemec2Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın yeni sezon oyunlarından Dönemeç, 05 Mart Çarşamba günü perdelerini açıyor.

TANKRED DORST’TAN BİR BAŞYAPIT
Ünlü Alman yazar Tankred Dorst’un kaleme aldığı, Behçet Necatigil’in dilimize kazandırdığı “Dönemeç” isimli oyun, Tatbikat Sahnesi’nde izleyici karşısına çıkacak. Şehir Tiyatrosu sanatçılarından Aysel Yılmaz’ın yönettiği ilginç ve düşündürücü oyunda Meltem Özsavaş, Çiğdem Sarıhan Benli, Volkan Dinç ve Sarper Saydam rol alıyor. Tekinsizlik hissiyle kuşanmış, adeta saklanıyormuş gibi duran, insanlardan uzak bir coğrafyada yaşayan iki tuhaf kardeş ve kaderin bir cilvesi ya da bütünüyle rastlantısal olarak buraya yolu düşen, beklenmedik bir yabancının ilişkilerinin konu edildiği oyunun büyük ilgi görmesi bekleniyor.

AYSEL YILMAZ YÖNETİYOR
Yönetmen Aysel Yılmaz tarafından “Zamanın, mekanın; gerçek ve gerçeküstünün bir Araf duygusu içinde hissedildiği, farklı ve biraz da düşündürücü bir oyun” olarak nitelenen Dönemeç’in sanat danışmanlığında Tarık Keskiner bulunuyor. Halen yoğun şekilde provaları süren oyunun Koreografisinde Ferdi Yıldız, dekor ve kostüm tasarımında Rona Topçuoğlu, ışık tasarımında Erol Dinçdemir, ses tasarımında ise İlker Sevüker görev alıyor.

donemec3YAZARIN HAYATI
1925’te doğan, 6 yaşında babasını kaybederek yetim kalan, 17 yaşında okuldan ayrılıp zorunlu olarak Alman ordusuna katılan, 1947’ye kadar İngiliz ve Amerikan ordularının elinde tutsak yaşayan, La Buffonata, Ben Feuerbach, Sur Dibinde, Ne Yapılmaz ve Fernando Krapp Bana Mektup Yazmış gibi eserleri sahneye aktarılan Tankred Dorst, 1964 Gerhart Hauptmann, 1970 Floransa, 1983 Bayerische Akademie der Künste Edebiyat, 1989  Mülheim En İyi Oyun Yazarı, 1990 Georg Büchner, 1996 Eta Hoffmann ve 1998 Zürich Kenti Max Frisch Ödüllerinin de sahibi.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku