Nazif Uslu’dan “Hakikat Erleri- Börklüce Mustafa” Şirin İnci’den “Bir Düş Gördüm”

Dramatik Sahne Sanatları Tic.Ltd.Şti. Dramatik Yayınları, Nurhan Uslu’nun  Genel yayın yönetmenliğinde, Başta Tiyatro oyunları olmak üzere birbirinden  değerli tüm eserlerin basımı için kurulmuş bir yayın evidir.

Ülkemizde genç yazarların basılmayı bekleyen yüzlerce yeni oyun metinleri ve bir o kadarda çeviri oyun metinleri bulunmaktadır. Kar getirmediği için basımından kaçınılan tiyatro oyun metinlerini gün yüzüne çıkarmak için kolları sıvadık. Daha önce yayınladığımız 30 yeni metinlere ek olarak, Dramatik yayınları 7 yeni tiyatro oyun metnini ilk kez meraklısı için gün yüzüne çıkardı. Şimdi de iki yazarımızın kitabını sizler için yayınladık. Nazif Uslu, ‘Hakikat Erleri- Börklüce Mustafa’yı oyunlaştırdı. 600. Yılında Börklüce Mustafa bir tiyatro metninde yeniden hayat buldu.

Şirin İnci, İstanbul Şehir Tiyatrosunda izlediği 22 oyunu bir kitapta topladı. Ve ortaya “Bir Düş Gördüm” çıktı. Yeni sesler, yeni metinleri sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz.

Hakikat Erleri – Börklüce Mustafa
Nazif Uslu/Tiyatro Oyunu
Dünden bugüne ne çok insan vardır tarihimize, kültürümüze, sanatımıza ve yolumuza ışık tutan… Ne çok insan vardır; sevgiyi, paylaşmayı dile getirirken hak ve hukukun eşit olduğu, birinin bir diğerinden farklı olmadığı gerçeğini haykıran…

Börklüce Mustafa, çarmıha gerilmiş halde yoldaşlarının kafalarının birer birer kesildiğini izlerken kendi ismiyle dillenir: “İriş Dede Sultan’ım, iriş!” O haldeyken bile yalnız yoldaşlarına yetişmek istemidir haykırışı!

Nazif Uslu, Börklüce Mustafa ve yoldaşlarının hikâyesini sahneye taşırken en temel yasadan “Evrensel eşitlik ve adalet” kavramından yola çıkar. Kimsenin kimseye niyaz ederken dahi başını eğmemesini diler.

Okunduğu ve sahnelendiğinde sadece günümüze değil, geçmişe ve geleceğe dair sözü olan bir oyundur Börklüce Mustafa!

Bir Düş Gördüm
Şirin İnci/ İbşt Oyun Eleştiri Ve Röportajları
Bir düşü gerçekleştirmek için henüz açılmayan perdenin arkasında koşuşan ayaklar, yüreklerindeki heyecanla birbirini tamamlar. Günlerce süren tartışmalar, uğraşlar, anlık sıkıntılar, dargınlıklar, gülüşmeler o an biter, yiter, gider… Perdenin üstünde gezinen gözler, heyecanlı kalplerin kan dolaşımını sağlar.

…ve açılan o perdede bir sürü insan o anda, orada, bir düşün içinde kendi düşünü kurar.

Şirin İnci, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın 22 oyununu “Bir Düş Gördüm” başlığı altındaki çalışmasıyla okuyucuya sunuyor: “Unutulmasın” diye; “Tiyatro, Hayata Renk Katar” diye…

İstanbul Efendisi / Nekrassov / Hedda Gabler / Ali Baba ve Kırk Haramiler / Dar Ayakkabıyla Yaşamak / Kedi ile Palyaço / Türkiye Kayası / Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım / Hıdrellez / Para / Sirke Tadında Böğürtlen Reçeli / Yolcu / Shakespeare / Yuvaya Dönmek / Cibali Karakolu / Ölü Ordunun Generali / Bir Yaz Gecesi Rüyası / Hayal-i Temsil / Ayaktakımı Arasında / Oyunun Oyunu / Radyonun İçindekiler / Yangın Yerinde Orkideler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here