DTCF aklandı! Prof.Dr. Selda Öndül de beraat etti…

editor
2887 Görüntülenme

Prof.Dr. Selda Öndül, “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı için yargılandığı davada beraat etti. Böylece Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde bu davadan yargılanan akademisyen kalmadı.

6 Ocak 2017 tarihinde yayınlanan 679 sayılı KHK ile Doç.Dr. Süreyya Karacabey ve 7 Şubat 2017 tarihinde yayınlanan 686 sayılı KHK ile Prof. Dr. Beliz Güçbilmez, Prof.Dr. Tülin Sağlam, Prof.Dr. Selda Öndül, araştırma görevlileri Elif Çongur ve Kürşat Yılmaz; kamu görevinden çıkarılarak görevlerinden uzaklaştırılmış ve bu coğrafyada “tiyatronun beyni” sayılan Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde sadece 4 akademisyen kalmıştı.

“Barış Akademisyenleri” davasında, AYM Genel Kurulu 26 Temmuz 2019’da “hak ihlali” kararı vermiş ve 6 Eylül 2019 tarihinden itibaren yargılanan akademisyenler için beraat kararları gelmeye başlamıştı.

Prof. Dr. Selda Öndül’ün beraat kararını duyuran Doç. Dr. Süreyya Karacabey, sosyal medya hesabından “Selda Hoca’nın da beraati geldi. Böylece tiyatro bölümünün mahkemeyle hikayesi bitti!” derken, Prof. Dr. Beliz Güçbilmez, kararı “Selda Hoca da beraat etti. Yani artık sonucunu beklediğimiz dava kalmadı.” sözleriyle karşıladı.

Tiyatro…Tiyatro…Dergisi ailesi olarak DTCF’nin tüm akademisyenlerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, bir an evvel tüm barış akademisyenlerinin görevlerine iade edilmelerini bekliyoruz!…

 

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku