Duende Tiyatro, “Satranç” oyunuyla Sahne Beşiktaş’ta!

editor
992 Görüntülenme

Duende Tiyatro’nun “Satranç” oyunu, 23 Ekim Çarşamba günü saat 20:30’da Sahne Beşiktaş’ta seyircisiyle buluşacak. 

Oyun Hakkında:

“Zira bizden zorla malzeme elde etmek için kullanılacak baskının kaba saba dayaklardan veya bedensel işkenceden çok daha ince ve etkili bir üslupla işlemesi öngörülmüştü: Bunun adı, düşünülebilecek en ustaca izolasyonu sağlamaktı. Bize hiçbir şey yapmadılar-sadece bizi en mutlak anlamdaki hiçliğin içerisine yerleştirdiler, çünkü bilindiği gibi hiçbir şey insan ruhu üzerinde hiçlik kadar ağır bir baskı uygulayamaz.”
Stefan Zweig

“Satranç”, 1942 yılında sürgün hayatı yaşadığı Brezilya’da hayatına son veren Avusturyalı yazar Stefan Zweig’ın kaleme aldığı son eseri Satranç, Duende Tiyatro tarafından çağdaş bir yorumla sahneye uyarlanıyor.

Oyun, İkinci Dünya Savaşı’nda bir otel odasına hapsedilen Dr. B. karakterinin iç dünyasını, metnin yanı sıra hareketle de araştırıyor.

Zweig’ın, faşizmi hem iki insan özelinde hem de milyonlarca insanı yıkıma sürükleyen toplumsal düzeyde ele aldığı eser, bu iki bağlam arasındaki yakınlığı sorguluyor.

“Şimdi büyük bir olasılıkla size toplama kamplarını, orada hedef olduğum aşağılamaları, çektiğim işkenceleri anlatacağımı sanıyorsunuz. Hayır, böyle bir şey olmadı.”


New York’tan Buenos Aires’e gitmekte olan bir gemi
Bir dünya satranç şampiyonu
Şampiyonu merak eden bir hikaye anlatıcısı
Hırslı bir iş adamı
Dr. B.


“Ve sahnede tek bir oyuncu…İpek Taşdan, “Stefan”ı reji ve oyunculuktaki başarısıyla süsleyerek bedensel dinamizmini sanatsal bir şölene dönüştürüyor. Aklı ve yeteneği ile biriktirdiği estetik malzemeyi bütünleştirerek bir tür tiyatral aşka yelken açıyor. Benzer biçimde, “Satranç” oyunu, Duende Tiyatro’nun kendi dikey merdivenini son derece sağlam basamaklarla inşa ederek, özgün ve yenilikçi bir anlayışla tırmandığını kanıtlıyor.”

Yavuz PAK

İlgili yazı için: http://www.tiyatrodergisi.com.tr/duendenin-zweiga-yaratici-dokunusu-satranc.html

 

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku