Dünyanın ve Türkiye’nin Sahneleri Evimizde!

Mehmet Kerem Özel
3587 Görüntülenme

Yazarımız Mehmet Kerem Özel’in sizler için derlediği dünyadan ve Türkiye’den “çevrimiçi tiyatro seçkisinin” güncellenmiş versiyonunu yayımlıyoruz:

Korona virüsü nedeniyle dünyadaki bir çok ülke sakinlerinin önümüzdeki bir-iki ay boyunca evlerinde kalmaları gereken bu dönemde; gösteri sanatları kurumları ve platformları web siteleri üzerinden ya arşivlerini bütünüyle ya seçtikleri kayıtları ücretsiz erişime açıyor. Bazı topluluklar ise canlı yayınlar düzenliyor. Bunlardan bir seçkiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Tiyatro

Altıdan Sonra Tiyatro (Her çarşamba-cumartesi 20:30-22:00 canlı yayın)

Mekan Artı (Her perşembe bir oyun)

Fatih Gençkal (“Olmamış mı?”)
Kadro Pa (“Macbeth Mutfakta” – 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde canlı yayın)
Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu (Arşivden seçki)
Gazete Müstehak (Her akşam 22:00-24:00 canlı yayın)

Schaubühne (Her gün 20:30-02:00 saatleri arasında bir oyun – 20:00’de Ön gösteri: doğaçlamalar, okumalar, hikayeler ve şarkılar)
Münchner Kammerspiele (Her gün bir oyun – her oyun 24 boyunca izlenebilecek)

nachtkritik (Almanca konuşulan ülkelerdeki tiyatro topluluklarının yapıtlarından seçki)

Hebbel am Ufer (spy on me 2 Festivali’nin bütün gösterileri)

spect you (Almanca konuşulan ülkelerdeki bağımsız tiyatro topluluklarının yapıtlarından seçki)

Rimini Protokoll (Bütün arşiv)

Thalia Theater (Arşivden seçki)

Théâtre du Soleil (Arşivden seçki)

La Colline – theatre national (Her pazartesi ve perşembe 20:00’de arşivden bir kayıt)

L’Odéon – Théâtre de l’Europe (“L’école des Femmes”)

Théâtre des Bouffes du Nord – Peter Brook (Arşivden seçki)

Théâtre de la Ville Paris (Arşivden seçki)

Gecko Theatre (Bütün arşiv)

TR Warszawa (Her cumartesi 21:00’de bir oyun)

La MaMa (Arşivden seçki)

International Theatre Amsterdam (Her gün 10:00’da Dekameron’dan bir öykü okuması)

Wooster Group (To you, the Birdie!)

Theodoros Terzopolous (Medea)

Teatr Andra (Troas)

Unstage (Yunan gösteri sanatları örneklerinden seçki)

Schauspiel Leipzig (Arşivden seçki)

Tiyatro Ak’la Kara (Her gün bir oyun)

Fulya Peker (Veba)

Sırbistan Ulusal Tiyatrosu (Arşivden seçki)

Murat Mahmutyazıcıoğlu/BAM (“Evde” başlıklı kısa oyun okumaları)

Patrick Stewart (Her gün Shakespeare’in bir sone’si)

National Theatre Londra (Her perşembe bir oyun)

Theatre Bouffes du Nord (Traviata)

Comedie Française (Her gün bir oyun)

Berliner Ensemble (Her cuma bir oyun, her oyun 7 gün izlenebilir)

Old Olive Press Theater (War, Teacher of Violence: The Plataia Affair and other Tragic Events)

L’Odéon – Théâtre de l’Europe (Tartuffe)

L’Odéon – Théâtre de l’Europe (Le Misantrophe)

Mahir Günşıray/Tiyatro Oyunevi (Arşivden seçki)

Schauspiel Köln (Arşivden seçki)

Maxim Gorki Theater (Her çarşamba bir oyun – 24 saat boyunca izlenebilecek)

Semih Fırıncıoğlu (Uçuruma Doğru Lezzet Lokantası, İki)

Wooster Group (Hamlet)

Podium aan huis (Flaman gösteri sanatları örneklerinden seçki)

Robert Wilson (Einstein on the Beach)

Schauspiel Dortmund (Arşivden seçki)

Fringe Ensemble (Arşivden seçki)

Maxim Gorki Theater (Her Çarşamba 20:00’de bir oyun – 24 saat izlenebilir olacak)

Schauspiel Köln (Arşivden seçki)

National Theater (Her perşembe bir oyun – her gösteri 7 gün boyunca izlenebilecek)

Andrew Lloyd Webber (Her cuma bir müzikal – her gösteri 48 saat boyunca izlenebilecek)

Theater-Reihe (Almanya Kuzey Westfalya eyaletinin tiyatro kurumlarının Koronavirüs karantinası kurallarına göre sahneledikleri gösteriler)

Volkstheater Wien (Arşivden seçki)

Fulya Peker (DEM)

Cheek by Jowl (The Winter’s Tale)

Novosibirsk Kırmızı Meşale Tiyatrosu (Üç kızkardeş – 2-5 nisan arası)

Laetitia Dosch (HATE)

Deutsches Theater Berlin (Arşivden seçki)

Theatre of Nations (Arşivden seçki)

Tiyatrolokomotif (Kare/Square)

Howlround Theatre Commons (SEGAL Talks – Dünyadan tiyatrocularla söyleşiler)

Belarus Free Theatre (Arşivden seçki)

 

Çocuk Oyunu

Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu (Arşivden seçki)

Het Houten Huis (Hotel Perdu)

Unga Klara (Arşivden seçki)

Ensemble Resonanz (Somnia)

Ensemble Resonanz (Next Stop: Lunar Plexus)

Atta Festivali – BonteHond (Tavşan Aranıyor)

Manual Cinema (ADA/AVA) 

 

Dans Tiyatrosu / Dans

Hareket Atölyesi (Bütün arşiv)
İlyas Odman (“Countdown” parola: copycatssss, “Happy Happy Together” parola: wowmen)

Pina Bausch (“Kontakthof”, “Palermo Palermo”)

Dimitris Papaioannou (“INSIDE”)
Peeping Tom (Le Jardin, Le Salon, Le Sous Sol)
Alain Platel (VSPRS)

Ohad Naharin (Last work)

Yoann Bourgeois (Wu-wei)

Damien Jalet (LES MÉDUSÉS)

Sasha Waltz & Guests (Dialogue 9 – Neues Museum)

Emanuel Gat Dance (Bütün arşiv)

NDT (“Mutual Comfort”)

Mourad Merzouki – CCN Créteil / Cie Käfig (Bütün arşiv)

Yoann Bourgeois & Rachid Ouramdane CCN2 Grenoble (Arşivden seçki)

Numericdanse (Dans ve dans tiyatrosu yapıtlarından 3500 filmlik seçki)

On the boards (Dans ve dans tiyatrosu yapıtlarından seçki)

Ubu (Dans ve dans tiyatrosu yapıtlarından seçki

Pina Bausch (Blaubart. Beim Anhören einer Tonbandaufnahme von Bela Bartok’s Oper ‘Herzog Blaubarts Burg’

Anne Teresa de Keersmaeker (Ottone, Ottone)

Duda Pavia Company (Malediction)

CCN Ballet de Lorraine (Record of ancient things)

Gandini Juggling (Smashed

Anne Teresa de Keersmaeker (Partita 2 – Avignon)

Paul Taylor (Dancemaker)

Alain Platel (Out of Contex – for Pina)

Gonca Gümüşayak (Bütün arşiv

Hofesh Schechter (The Art of Not Looking Back)

(LA) HORDE (The Master’s Tool

Peeping Tom (A Louer)

Insiema Irreali (Wreck)

Ultima Vez (Puur/Here After)

Andonis Foniadakis (Les Noces

Groningen Grand Theatre (Her perşembe ve cuma bir gösteri – 24 saat boyunca izlenebilecek)

schrit_tmacher Festival (Arşivden seçki

Yoann Bourgeois (Les Grands Fantomes)

Jan Lauwers (The Unauthorized Portrait)

Pascal Merighi (Samuel

Anne Teresa de Keersmaeker (Rain)

Anne Teresa de Keersmaeker (Achterland)

Sidi Larbi Cherkaoui (Noetic)

Constanza Macras / DorkyPark (Back to the Present)

Deborah Hay (The Match – 4-5 nisan arası)

Mercat de los Flors (Arşivden seçki)

Grand Théâtre de Genève (Arşivden seçki)

Ballet Zürich (Messa da Requeim

Sasha Waltz (noBody)

Sasha Waltz (Allee der Kosmonauten)

Meg Stuart/Damaged Goods (Arşivden seçki)

Tanztheater Osnabrück (Arşivden seçki)

Pieter Ampe & Gui Garrido (Still difficult duet)

Kalamata Dans Festivali https://www.youtube.com/channel/UCd2dZMVE6x6OZR48Y7TLRYw/featured (Arşivden seçki)

Berliner Festspiele https://www.berlinerfestspiele.de/de/berliner-festspiele/programm/on-demand/start.html (Arşivden seçki)

 

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku