Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Dursun Ali Sarıoğlu, 2 Nisan 2018 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonrası, 81 yaşında yaşamını yitirdi.

Dostlar Tiyatrosu’nda: “Aslan Asker Şvayk”, “Havana Duruşması”, “Asiye Nasıl Kurtulur?”, “Alpagut Olayı”nda da rol alan oyuncu Rize, Çayeli doğumludur.

Dursun Ali Sarıoğlu kimdir?
Ekonomik nedenlerle ilköğretimden sonra eğitim alamayan Dursun Ali Sarıoğlu, 10 yaşlarındayken İstanbul’a gelerek vasıfsız çocuk işçi olarak birçok işte çalıştı.

1960’lı yılların ikinci yarısında açılan bir tiyatro oyunculuğu sınavından başarıyla çıkarak çeşitli tiyatro topluluklarında 30 civarında rolde oynadı. Kamerayla geç tanışan sanatçı, 1982 yılından itibaren sinema ve dizi filmlerde çeşitli roller üstlendi. Karakter oyuncusu olan Sarıoğlu, genellikle “Karadeniz tiplemeleri”yle tanınmaktadır. Ancak en bilindik rolleri, 1992’de rol aldığı “Ana” adlı dizide, “Çat çat çat, Kel Behzat!” ve “Yaşasın kötülük!” replikleriyle tanınan mafya babası “Kel Behzat” karakteri, 1996 yılında rol aldığı “Tatlı Kaçıklar” adlı dizideki “Tarumar” adlı mafya babası karakteri ve “Yasemince” programında canlandırdığı komiser karakteridir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here