Edinburgh’dan Murat Daltaban Geçti

editor
1121 Görüntülenme

Yönetmen MURAT DALTABAN’ın sahnelediği RHINOCEROS (GERGEDANLAR) oyunu, İskoçya’nın tiyatro ödül kurumu “CRITICS’ AWARDS FOR THEATRE IN SCOTLAND 2018” tiyatro ödüllerinde 4 dalda ödül kazandı !

CRITICS’ AWARDS FOR THEATRE IN SCOTLAND 2018 TİYATRO ÖDÜLLERİ

En İyi Yönetmem: MURAT DALTABAN
En iyi Prodüksiyon : RHINOCEROS
En İyi Müzik :  OĞUZ KAPLANGI
En iyi Erkek Oyuncu :  ROBERT JACK

Lyceum Theatre, Edinburgh International Festival ve DOT ortaklığıyla sahnelenenRHINOCEROS (Gergedanlar) CATS18 İskoçya’nın tiyatro ödüllerinden aday gösterildiği yedi daldan dört önemli ödülü alarak geceye damgasını vurdu. 10 Haziran’da yenilenen Perth Tiyatrosu’nda gerçekleşen ödül töreninde En İyi Yapım (Rhinoceros), En İyi Yönetmen (Murat Daltaban), En İyi Müzik (Oğuz Kaplangı) ve En İyi Erkek Oyuncu (Robert Jack) Ödülleri’ni alan DOT, ülkemize büyük gurur yaşattı. Toplamda verilen on ödülün sekizi Edinburg Uluslararası Festivali ve Lycium Theatre’a giderken, Rhinoceros (Gergedanlar) dört ödülle törenin en dikkat çeken yapımı oldu.  Yine EIF yapımı olan “Flight” ise En İyi Tasarım ve En İyi Teknik Sunum ödüllerini aldı. Törende,  yaşanan elektrik kesintisi elbette ne bu başarıyı ne de sanatı gölgede bıraktı. Sanat eleştirmeni Mark Brown En İyi Yönetmen Ödülü’nü anons ederken “Ionesco’nun Gergedanlar’ının rejisi için Murat Daltaban’ın aday gösterilmesinin özel bir önemi olduğunu belirtti. “Oyun, kültürümüzün, özgürlüğümüzün ve nihayetinde insanlığımızın bizi sarsan bir toplumsal miasmaya boyun eğen bir kitlenin uyumluluğunun tehlikeleri hakkında güçlü bir uyarıdır… Bu, özellikle de Murat’ın vatandaşı olduğu Türkiye’de geçerlidir. Düşünce ve ifade özgürlüğü, tiyatro yapımcılarının özgürlüğü, şu anda ciddi bir tehdit altındadır.” ifadesini kullandı. Aynı zamanda yarı-gerçek-dışı çılgınlığı, karanlık mizahı ve oyunun keskin toplumsal alegorisini eşzamanlı olarak yakalamayı başaran Daltaban gösterişli, görsel ve işitsel unsurları bir araya getirerek mükemmel ve etkileyici bir şekilde entegre edilmiş, unutulmaz rejisinde usta yönetmenlik damgasını taşıyor.

En İyi Prodüksiyon Ödülü alan oyun için “büyüleci” denirken, “Bazen, bir yapıt sadece anı yakalamakla kalmaz, aynı zamanda onu tam olarak ele geçirir ve içinde yaşadığımız zamanın hedefini doğrudan vurur; İşte Gergedanlar öyle” ifadesi kullanıldı.

Bir süre önce, DOT Edinburg’u açarak Türkiye-İskoçya arasında bir kültür köprüsü kuran DOT, böylece Murat Daltaban’ın “Her zaman sınırsız bir tiyatro hareketine inanıyoruz” sözünü de doğrulamış oldu. Avrupa’nın en doğusuyla en batısı bu yolla yakınlaşırken iki kültürden çıkacak ortak yapımlar, sanatın birleştirici gücüyle uluslar üstü bir kimliğe bürünüyor.

Fransız avant-garde tiyatrosunun önde gelen isimlerinden Romanyalı-Fransız oyun yazarı Eugène Ionesco’nun RHINOCEROS (Gergedanlar) oyunu, bu eşsiz Türkiye/İskoçya ortak prodüksiyonu için ZINNIE HARRİS tarafından yeniden yorumlandı ve MURAT DALTABAN yönetmenliğinde sahnelendi.

DOT’un yakın takipçileri Zinnie Harris hem David Greig ismine aşina. Zinnie Harris’in Midwinter (Kış Dönümü), How to Hold Your Breath (Nefesinizi Nasıl Tutarsınız) ve Meet Me at Dawn (Şafakta Buluş Benimle) oyunları ile David Greig’in Midsummer (İki Kişilik Yaz) oyunlarını hemen hatırlayacaklardır. (YELLOW MOON / SARI AY ve Kısa oyunlardan DALGETY ve FRAGILE / HASSAS da david’in oyunları… yani 4 oyununu yaptık.)

Daha önce Fringe Festivali’ne katılan DOT, geçen sezon aldığı davetle ana festival programına dahil olmuştu. Hatırlayalım; Zinnie Harris ile Royal Lyceum Theatre’ın Sanat Yönetmeni David Greig’ten gelen davetle çok kısa bir süre içinde, kendilerini “Gergedanlar”ı çalışırken bulmuşlardı. Sınırlı sayıdaki seçkinin içinde olmak bile yeterince zorken- festivalin ardından sezonda Lycium Theatre’da, üstelik kapalı gişe oynayarak başarılarını taçlandırmışlardı. (Yabancı bir yönetmenin sezon içinde programda yer almasının da çok alışılmadık bir durum olduğunu bilmeyenlere söylemek isteriz).

EDINBURGH INTERNATIONAL FESTIVAL ve LYCEUM THEATRE EDINBURGH ve DOT TİYATRO ortak yapımı olarak gerçekleşen RHINOCEROS, ilk olarak 3-12 Ağustos tarihleri arası EDINBURGH INTERNATIONAL FESTIVAL kapsamında sahnelendi ve 23 Mart -7 Nisan arası LYCEUM THEATRE EDINBURGH 2017/18 Sezon Programında yeniden seyirci ile buluştu.

RHINOCEROS (Gergedanlar) oyununda İskoç oyuncularla birlikte, Türk oyuncu ESİN ALPOGAN ve müzikleri tasarlayan ve sahnede canlı olarak ses ve müzik performansı yapan OĞUZ KAPLANGI yer alıyor. En İyi Müzik Ödülü’nün sahibi olan Oğuz Kaplangı ise bu serüvene başlarken İskoçya’ya yerleşeceğinden henüz habersizdi.

Oyunun ortak yapım prodüktörü ÖZLEM DALTABAN ve yönetmen asistanı ERDEM AVŞAR’dır.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında faşizm ve kitle bireyi olmak üzerine yazılan hikâyenin bugünle olan bağlantıları dikkat çekici. İnsanın doğası, kitle bireyi olmanın getirdiği konfor ve sıradan kötülük üzerine 1959’da yazılan oyunun bugünün kaotik politikasıyla olan örtüşmesi de elbette şaşırtıcı değil. Kötü haber ise “Gergedanlar”ı sabırsızlıkla bekleyen Türk izleyicinin oyunla buluşmasının şimdilik mümkün görünmemesi.

Oyun her iki gösterim esnasında da seyirciler, Britanya tiyatro çevreleri ve basın tarafından yoğun ilgi gördü ve çok beğenildi, oyun hakkında çok sayıda 5 yıldızlı eleştiri yayınlandı.

RHINOCEROS, İskoçya’nın tiyatro ödülleri “Critics’ Awards for Theatre in Scotland 2018″’de 7 dalda aday oldu.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku