Eleştirmenler İstanbul’da Buluştu…

editor
119 Görüntülenme
Eleştirmenler İstanbul’da Buluştu…

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB), 20. İstanbul Tiyatro Festivali çerçevesinde 18-22 Mayıs tarihleri arasında Uluslararası Genç Eleştirmenler Semineri düzenledi. 9 ülkeden 14 eleştirmen, festival kapsamında yerli oyunları izleyip üzerine eleştiriler yazdı. Seminer, İKSV işbirliğinde ve Fransız Kültür Merkezi ile Elite World Prestige Hotel ev sahipliğinde gerçekleşti.

TEB_Logo (V2)jpg

UNESCO’ya bağlı merkezi Paris’te bulunan International Association of Theatre Critics (I.A.T.C.)’in Türkiye merkezi Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB), İKSV tarafından gerçekleştirilen 20. İstanbul Tiyatro Festivali çerçevesinde, 18-22 Mayıs tarihleri arasında Uluslararası Genç Eleştirmenler Semineri düzenledi.

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Başkanı Ragıp ErtuğrulİKSV işbirliğinde gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikle, hem uluslararası sanat diyaloğunun geliştirilmesine hem de eleştiri alanında mesleki gelişimi arttırmaya yönelik katkıda bulunmayı amaçladık.” diye konuştu.

Seminer,TEB Başkan Yardımcısı Handan Salta’nın koordinatörlüğünde, TEB YK Üyesi Nalân Özübek’in takım liderliğinde, Fransa’dan Jean-Pierre Han ve Hindistan’dan Deepa Punjani moderatörlüğünde Fransızca ve İngilizce olmak üzere iki grup halinde gerçekleştirildi. Hindistan, Polonya, Gürcistan, Macaristan, Romanya, Slovakya, Fransa, Kanada, Sırbistan ve Türkiye’den katılan otuz beş yaş altı genç eleştirmenler, festival programında yer alan yerli oyunları izleyip, ardından Marmara Pera Hotel ve Fransız Kültür Merkezi ev sahipliğinde yapılan atölyelerde, oyunlar üzerine eleştiri yazılarını kaleme aldı. Eleştiri yazılarının TEB tarafından kitaplaştırılması da hedefleniyor.

Elite World Prestige Hotel’in konaklama sponsorluğunda gerçekleşen seminer sayesinde, ülkelerinde tiyatro alanında etkin bir yere sahip akademisyen, eleştirmen, gazeteci ve dramaturglardan oluşan grup, İstanbul’u yakından tanıma fırsatı da buldu.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku