Eren Aysan’ın görevden alınmasının sorumluluğunu DT Genel Müdürü Birecik, bakanlığın üstüne attı. Bakanlık yetkilileri ise Birecik’i yalanladı. DETİS yaptığı açıklamada Aysan’ın bir ihbar sonucu görevden alındığını duyurdu.

Babası şair Behçet Aysan’ı 2 Temmuz 1993’teki Sivas katliamında kaybeden Eren Aysan, çıkarılan bir KHK’yle Devlet Tiyatroları’ndaki görevinden alındı. Aysan’ın görevden alınmasına toplumun her kesiminden tepki geldi.

Aysan hakkında nasıl bir soruşturulma yürütüldüğü ve hangi delillerle görevden alındığı bilinmiyor. Devlet Tiyatroları’na  (DT) ilk defa kurum dışından, TRT Kültür Başdanışmanı’yken vekalaten atanan DT Genel Müdürü Nejat Birecik Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’ya konuştu.

Birecik, topu Kültür ve Turizm Bakanlığı’na atarak “Genel Müdür olarak bu kadar nazik ve hassas konuda ayrıntılı bilgi vermem doğru değil, soruşturmayı Kültür ve Turizm bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı yürütüyor” dedi. Birecik, kurumdaki herhangi bir disiplin soruşturmasının da Teftiş Kurulu Başkanlığı’na intikal ettiğini söyleyerek, “Bu süreçte konu soruşturulacak. Açığa alınma da her şeyin sonu değildir ayrıca. Kuruma dönüş yolu da açıktır” savunmasını yaptı.

Bakanlık Birecik’i Yalanladı

Bakanlık yetkilileri ise Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada, “Böylesine hassas konuların öncelikle kişilerin çalıştığı kurumlarla ilgili olduğunu” belirtti. Yetkililer, “Her kurum ve kuruluşta olduğu gibi bu tür konular kurumların kendi içlerinde oluşturulan birimlerce, makamlarca değerlendirilir, ondan sonra söz konusu soruşturmayla ilgili bakanlığa bilgi verilir. Bakanlık da gereğini yapar. Dolayısıyla Eren Aysan’ın açığa alınmasıyla ilgili soruşturma, çalıştığı kurumdaki makamlarca yapılan değerlendirme sonucu yapılmıştır” ifadelerini kullandı.

Sonuç olarak bakanlık yetkilileri Eren Aysan’ın görevden alınmasını DT yetkililerinin istediğini söylediler. DT tarihinde DT’ye ilk defa dışarıdan atanan Birecik ise kendisinin bir kusuru olmadığını ileri sürdü ve topu bakanlığa attı.

“Yıkıntının Altında Kimlerin Kalacağını…”

Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneği (DETİS) Eren Aysan’ın açığa alınmasıyla ilgili açıklama yaptı.

“Bizleri daha fazla üzüntüye sevk eden ise bu açığa almaya neden olan şeyin bir ‘ihbar’ ile olduğunu duymuş olmamızdır” ifadelerine yer açıklamadı şu satırlar yer aldı:

“Eğer bu duyum doğru ise, daha birkaç sezon önce Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sahnelenen Arthur Miller’ın büyük eseri “Cadı Kazanı”nda komşunun komşuyu, arkadaşın arkadaşı, kardeşin kardeşi ihbar ederek muhbirlik yapması sonucunda doğan yıkımı Devlet Tiyatrosunda ‘oyun değil gerçek olarak’ yaşamak olacaktır.

Biz DETİS olarak bu kıyımın Devlet Tiyatrolarında yaşanmaması için elimizden geleni yapacağımızı belirtir, kurumumuzdaki tüm arkadaşlarımızdan ve idarecilerden de kuruma sahip çıkmalarını beklediğimizi beyan eder ve bir alıntı ile hatırlatırız ki: ‘Biz kurumlarımıza sahip çıkmazsak, onlar için ve onlar adına harekete geçmezsek kurumlar hiç bir zaman bizim olmazlar. Kurumlar baştan beri sahiplenilip savunulmazlarsa zamanı geldiğinde domino taşları gibi yıkılırlar.’ O yıkıntının altında kimlerin kalacağını söylemek de çok zor olmasa gerek. Saygılarımızla.”

Kaynak: Odatv.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here