Erzincan Müftülüğü’den fiili oyun yasaklama girişimi

editor
1041 Görüntülenme

Nâzım Hikmet’in yazdığı, Harun Güzeloğlu’nun yönettiği, oyunculuğunu Cansu Fırıncı’nın üstlendiği Taranta Babu oyunu yine sansüre uğradı.

 Oyun Sandalı ekibinden Harun Güzeloğlu, konuyla ilgili olarak dergimize şu açıklamayı yaptı: 

Oyun Sandalı ekibinin üç sezondur ülkenin neredeyse her yanında seyirciyle buluşmuş olan oyunu Taranta Babu Amasya’da olduğu gibi Erzincan’da da fiili bir yasaklamayla karşı karşıya kaldı. Erzincan’daki tek salonun kullanım hakları müftülüğe ait. Oyunumuzun organizasyonunu üstlenen arkadaşlarımızdan istenen en saçma istekler bile yerine getirilmiş ve dosyamız emniyet onayından geçip müftülüğe teslim edilmişti. Evrak toplama işleri yürütülürken müftülüğe salonun boş günleri sorulmuş ve 24 Temmuz Çarşamba tarihi alınmıştı. Ancak bugün müftülük o günün dolu, hatta Temmuz ayının her gününün dolu olduğunu hatırlayıverdi.

Nâzım Hikmet gericileri korkutmaya devam ediyor hâlâ.

Müftülük, dosya verildikten sonra arkadaşlarımıza hiç üzerine vazife olmayan bir şekilde “Dosyayı bir de biz inceleyelim” demiştir. Müftülük hangi sıfatla oyun dosyası incelemektedir? Bu incelemeyi bünyelerindeki hangi birim yapmaktadır? Elbette bu sorular anlamsız gibi gelebilir, “Müftülük işte ne bekliyordunuz ki?” denebilir. Soracağız dostlar! Yok öyle yağma. Bir şehrimizde tek salon müftülüğe veriliyor, yani Erzincan’da oyun oynayamazsınız deniyor. Biletlerin neredeyse yarısının satıldığı bir şehrin yurttaşlarına “Size Nâzım Hikmet izletmeyiz” deniyor. 

Pes etmeyeceğiz!

Arkadaşlarımız alternatif salon arayışına başladılar. Biz öyle bir alan bulunur bulunmaz ısrarımızı sürdürüp 24 Temmuz Çarşamba günü Erzincandaki dostlarımızla kucaklaşacağız.

Yaşasın hayat, yaşasın tiyatro!

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku