Esen Özman, Uzun Bir Aradan Sonra “Yapraklar” Oyunuyla Tiyatroya Dönüyor!

editor
1511 Görüntülenme

Yıllarca Devlet Tiyatrolar’ında yönetmenlik ve oyunculuk yapan Esen Özman, çağdaş Yunan yazar Andreas Flourakis’in “Yapraklar” adlı tek kişilik oyunu ile yeniden sahneyle buluşuyor.

Sanatçı, izini sürdüğü “yalnızlık olgusuna” bu oyunu ile devam ediyor. Özman, yıllar önce Ewa Pokas’ın yazıp, Laurent Lévy’nin yönettiği “Sıcaklık” adlı tek kişilik oyunun bir uzantısı gibi görüyor bu çalışmayı. O yaşların kadın yalnızlığından orta yaş sürecinin kadın yalnızlığına bağlanıyor O’nun kişisel çalışması bu tiyatro metni ile. 

“Yapraklar” takvim sayfalarının bir tür metaforu O’nun için. Orta yaşlarında bir kadın takvim yaprakları aracılığı ile yaşamını yeniden gözden geçiriyor bu oyunda. Çocukluğu, gençliği, aşkları, başına gelen acı, tatlı olaylar, maceralar yeniden düşüyor zihnine. Anne ve babasıyla çocukluk yıllarındaki ilişkisinin, özellikle Ana-Kız bağının izdüşümü “Yapraklar.”

Oyunun kadını aslında çok içimizden… Sıradan, sade… Ancak derinlerimize gömdüklerimizi rahatça ortaya çıkaran, itiraf edemediklerimizi kolayca dile getiren bir kadın bu. Çünkü O, bir tiyatro oyununun ardından rahatça dile getirebiliyor “kadın gizemini.”

Esen Özman, Yapraklar oyununun yazarı Andreas Flourakis’in “Bir Ülke Arıyorum” ve “Medea’nın Başörtüsü” adlı oyunları da çevirdi. “Toplu Oyunlar” olarak kısa bir süre önce Mitos-Boyut tarafından yayımlandı. 

Yunanca aslından kendi çevirisiyle sahnelediği “Yapraklar” oyununun prömiyerini 24 Ekim saat 18.00’de MODA SAHNESİ’nde (Stüdyo Sahne) yapacak olan Esen Özman, sezon boyunca pandemi koşullarına göre Tiyatro Pasen bünyesinde çalışmasını sergilemeyi amaçlıyor.

Moda Sahnesi ve Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi’ndeki oyunlardan sonra, Kasım ayında GRİ SAHNE’de oyunlarına devam edecek Esen Özman, pandemi sürecine göre Anadolu turnesi yapmayı da hedefleri arasına koydu.

“Yapraklar” oyununun program takvimi Esen Özman’ın sosyal medya iletişim bilgilerinden ve ilgili tiyatroların duyurularından izlenebilir.

TİYATRO PASEN / https://esenozman.blogspot.com/

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku