Eskişehir Şehir Tiyatroları’nın yeni oyunu “Aslan Asker Şvayk”ın ilk gösterimi 3 Ekim Cumartesi günü Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı Tiyatro Salonu’nda gerçekleşti.

Çek yazar Jaroslav Hasek’in kaleme aldığı, Selahattin Hilav’ın Türkçemize kazandırdığı oyun, Devlet Tiyatrosu sanatçısı, oyuncu ve yönetmen Yunus Emre Bozdoğan rejisi ile sahnelendi. Müzikleri Fatih Veli Ölmez’e ait olan oyunun Dekor Tasarımını Anıl Işık, Kostüm Tasarımını Tülay Kale, Işık Tasarımını Ersen Tunççekiç, Hareket Düzenini Filiz Sızanlı gerçekleştirdi.

aslan asker svayk (3)

Birçok edebiyat eleştirmeninin ilk savaş karşıtı roman olarak nitelendirdiği “Aslan Asker Şvayk”, savaş çığırtkanlığını, militarizmi, insanlık tarihinin en acımasız savaşlarını, tüm anlamsızlıkları ve gülünçlükleriyle yerden yere vuran bir kara komedi.

Oyunda, Eskişehir Şehir Tiyatrosu sanatçıları Sermet Yeşil, Ercüment Yılmaz, İsmail Dündar, Umut Bazlama, H.Tolga Tümer’in yanı sıra İlkyaz Arslan, Özgün Can Karaburun, Ceyda Çınar Onbul, Orçun Ertaman rol alıyorlar.

İlk gösterimi seyircinin büyük beğenisi ve alkışları ile sahnelenen “Aslan Asker Şvayk”, Şehir Tiyatroları sahnelerinde sezon boyunca izleyici ile buluşmaya devam edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here