“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü”nde Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin bütün birimlerinde yürütülen etkinliklere, Şehir Tiyatroları da sahneden destek verdi.

Birleşmiş Milletler (BM), 25 Kasım gününü “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” ilan etti. Bu doğrultuda, 25 Kasım ile 10 Aralık İnsan Hakları Günü arasında kalan 16 gün, tüm dünyada bir aktivizm kampanyasına dönüşmüş ve rengini de turuncu olarak belirlemiştir.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ortak bir bildiri yayınlayarak bu kampanyayı farklı etkinlikler ile Eskişehir’de yürütmektedir. Bu kapsamda Eskişehir Şehir Tiyatroları, 25 Kasım gününde, sahnelediği “Ermişler Ya da Günahkârlar” ve “Lüküs Hayat” adlı oyunlarında tüm çalışanları ve sanatçıları turuncu atkı takarak eşlik etmiş, oyun sonunda hazırlanan bildiri sahne üzerinden okunarak kampanyanın önemine dikkat çekilmiştir. Şehir Tiyatroları sanatçılarının okuduğu bildiri herkesi, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik her türlü şiddet ve ayrımcılığın önlenmesi konusunda farkındalık yaratmaya, hep birlikte, kadına ve kız çocuklarına şiddete hayır demeye davet ediyoruz cümlesi ile sonlanmıştır.

Yürütülen çalışma çerçevesinde 16 gün boyunca Şehir Tiyatrolarının tüm oyunlarında devam edecek olan etkinlik, oyun izlemeye gelen sanatseverler tarafından alkışlarla destek görmüştür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here