“Evim! Güzel Evim!” Son 6 Oyun

editor
60 Görüntülenme
“Evim! Güzel Evim!”  Son 6 Oyun

evim,guzelevim“Evim! Güzel Evim!”, hayatlarımızın, devletle ilişkimizin ve – gittikçe daha fazla – siyasi tartışmaların merkezinde yer alan ‘aile’ kavramına odaklanıyor. “Aile” derken kimi kastediyoruz, aileye kimin gözünden bakıyoruz? “Aile içinde” yaşananlar özel midir? Öyleyse, kimin özelidir? Kol kırıldığında içinde ne kalır? “Bizim ailemiz” “öteki aileler”den farklı mıdır?

Ebru Nihan Celkan’ın yazıp yönettiği “Evim! Güzel Evim!” seyirciyi dört kişilik bir ailenin salonuna davet ediyor. Aile bir oyun ise, “Evim! Güzel Evim!” hem oyunun kurallarını bozuyor hem de “oyun alanı”nı yeniden çiziyor. “Evim! Güzel Evim!” tam da bu ismi neden ve ne pahasına söyleyebiliyor olduğumuzu, kadınların gözünden anlatmayı deniyor.

Füsun Demirel’in 22 yıl sonra oyuncu olarak tiyatro sahnelerine geri döndüğü “Evim! Güzel Evim!”de Burcu Çelik, Özge Ertem ve Fatih Özkan, Füsun Demirel ile sahneyi paylaşıyor

“Evim! Güzel Evim!” 11-12-18-25-26 Nisan saat 21.00’de ve 20 Nisan Pazar 19.00’da Beyoğlu SekizinciKat sahnesinde izlenebilir.

Biletler gişeden ve Biletix’den temin edilebilmektedir

SekizinciKat Gişe: 0 545 462 45 28

Oyunla ilgili eleştirilerden bazıları;

“KİME SORSAN EVİNDE BİR ODA EKSİK”
SEÇKİN SELVİ | MİLLİYET SANAT
‘Evim! Güzel Evim!’ dönemin kaçırılmayacak yapımlarından. 22 yıl gibi uzun bir aradan sonra sahneye dönen Füsun Demirel hem aşık, hem sinmiş, hem bağrına taş basan kadını, hem sevecen, hem kızlarını babaya babayı da kızalara karşı korumaya çalışan anneyi sesiyle, bedeniyle, yüz ifadesiyle nüanslı bir başarıyla götürüyor.

“OYUN ALANININ DIŞINA ÇIKIN!”
ASU MARO | MİLLİYET CADDE
‘Evim! Güzel Evim!’, bittikten sonra da düşündüren, konuşturan bir oyun…
Hangimizde yok böyle çocukluk hayaletleri?
Görmek, düşünmek ve ‘geç olmadan’ oyun alanının dışına çıkmak lazım.

“AİLE İÇİNDE YAŞANANLAR ÖZEL MİDİR?” SORUSUNU AKLA DÜŞÜREN OYUN”
ZEYNEP EKİM ELBAŞI | AGOS
Oyuncuların başarılı performansları sayesinde evdeki gerilim, 80 dakikalık oyun boyunca bizi diken üstünde oturtuyor. Sahnede, eşini ve çocuklarını hastalıklı sevgisiyle boğan bir adam ve kendilerini kurtardıktan sonra annelerine cesaret vermeye çalışan yetişkin iki kadın var. Metin, büyük laflar etmeden BuluTiyatro’nun diğer bütün oyunları gibi görülmesi istenmeyenleri çırılçıplak sahneye taşıyor. İşte vuruculuğu da tam burada.

“BİZİM HUZURLU EVİMİZ!”
ZEHRA ONAT | ZAMAN
Füsun Demirel, Fatih Özkan, Burcu Çelik ve Özlem Karadağ’ın rol aldığı bir aile hikâyesi: “Evim! Güzel Evim!” Oyun, aile kavramını ele alış şekliyle önemli soruları da beraberinde getiriyor; “Aile nedir? Aileyi bir arada tutan dinamikler nelerdir? Babanın ailedeki görevi, fonksiyonu nedir? Korkuyla işlenmiş bir aile, ne kadar ailedir?”

“HER EVDE “OLAĞAN” ŞEYLER”
ELİF EKİN SALTIK | EVRENSEL
Oyunun en güzel yanlarından biri de tiyatroya uzun bir ara vermiş olan Füsun Demirel’i sahnede izlemek. Füsun Demirel’e genç ve yetenekli oyuncular Burcu Çelik, Fatih Özkan ve Özge Erdem eşlik ediyor. Oyun 80 dakikalık bir zaman diliminde bir evin salonunda içerideki gerilimi, ‘her evde olan şeyler’i sorgulatıyor.

“KALP SANCISI ÇEKENLERE ÖNERİLİR: KALP ŞARABI
BETÜL MEMİŞ | HABERTÜRK
Tüm oyun boyunca, baba / aile reisi figürüne biçile rolün, sahne platformunda üstte/ötede konuşlandığı tek kişilik, kırmızı renkli, berjer koltuk konumuyla desteklenmesini çok manidar buldum; öyle çok şey anlatıyor ki aslında, konuşulamayan, boğaza düğümlenen… Bir de dayatılan aile kavramına ve özellikle anne ve baba manasına, ayrıca bir ilginiz varsa, aman diyim, oyun en olmadık, es geçtiğini sandığınız anılarınızı yeniden gün yüzüne çıkarabilir, bu nedenle de biraz incelik ve cesaret reca edicem!

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku