“Ev’vel Zaman”, 21 Mart’ta Sahne Beşiktaş’ta Seyircisiyle Buluşuyor

editor
734 Görüntülenme
“Ev’vel Zaman”, 21 Mart’ta Sahne Beşiktaş’ta Seyircisiyle Buluşuyor

Ev’vel Zaman başta İstanbul olmak üzere, tüm Türkiye’de yaşanan “kentsel dönüşüm”ü, iki kızkardeş İlkin ve Veda ile çocukluk arkadaşları Erdem’in kişisel öyküleri içinden anlatıyor. Başkalaşan  bu ‘yeni’ İstanbul’u ve dünyayı kavramakta güçlük çeken, köklerinden ayrılmak zorunda kalan insan ve şehir arasındaki ilişkiyi bellek, mekan, düşler, çocukluk, hatıralar üzerinden sahneye taşıyor.

Oyunun Konusu:

Anneannelerinin ölümü iki kız kardeşi büyümüş oldukları semtte ve çocukluklarının geçtiği evde bir araya getirir. Bu semt eskiden İstanbul’un bir sayfiye kasabasıyken zamanla kentin kıyısında ve zamanın dışında kalmıştır. Biri yıllardır sıkışıp kaldığı mahallesinden çıkıp merkezde “dönüşüm”ün vadettiği yeni bir yaşamın, diğeri ise kentin karmaşasından uzaklaşarak anılarını saklayan bu eve sığınmanın hayalini kurmaktadır. Tüm bunların arasında evlerinin bulunduğu mahallenin de kentsel dönüşüm kapsamına alındığı, evlerinin de yıkılacağı haberi gelir. Üstelik dönüşümle ilgilenen müteahhitlerden biri, mahalleden ve okuldan çocukluk arkadaşlarıdır. Gündelik dertlerine gömülmüş olan bu iki kız kardeş, Anton Çehov’un tarihin dönüm noktasında yer alan Vişne Bahçesi’nde olduğu gibi değişimin bu denli yakında, hızlı ve kuralsızca olduğunu kavramakta güçlük çekerler.”

Fotoğraf: Ali Güler

Prömiyerini 20. İstanbul Tiyatro Festivali’nde gerçekleştirmiş olan “Ev’vel Zaman”, Avrupa’dan 8 oyunun davet edildiği Fast Forward Avrupa Genç Yönetmenler Festivali’nde sahne alarak sezon açılışını Kasım 2016 sonunda Almanya’da yaptı. Oyun “kentsel dönüşüm” adı altında geçirdiğimiz hızlı başkalaşım içinde insanı belleğe, hatıralara tutunmaya dair bir perspektifle ele alıyor. “Ev’vel Zaman”da, her biri sadece tiyatro sahnesinde değil, sinemada ve kamera önünde de yeteneklerini kanıtlamış genç kuşağın önemli oyuncuları Funda Eryiğit, Esme Madra ve Bedir Bedir’i yalın ve etkileyici bir reji ve tasarımla aynı sahneye ilk kez çıkarıyor.

Ev’vel Zaman kısa süreliğine yeniden sahnede. 21 Mart 2019 Perşembe akşamı 20:30’da Sahne Beşiktaş’ta izlenebilir. Biletler ve ayrıntılı bilgi için: 0212 259 10 45

Fotoğraf: Ali Güler

EV’VEL ZAMAN KÜNYE:

Yazan ve Yöneten:…………………… Gülce Uğurlu

Oynayanlar:…………………………….. Bedir Bedir, Funda Eryiğit, Esme Madra

Sahne Tasarımı: …………………….. Meryem Bayram 

Işık Tasarımı:………………………….. Yakup Çartık 

Ses Tasarımı:………………………….. Gökhan Deneç

Işık Operasyon:………………………. Rüştü Karabayram, Turan Tayar

Ses Operasyon:………………………. Hakan Atmaca, Umut Gülday

Fotoğraflar:……………………………. Aras Selim Bankoğlu

Proje Asistanları:…………………….          Dilara Akan, Furkan Ak, Yasin Çıray, Gülçin Kartal, Emre Karip

Yapım: Gülce Uğurlu, 2016

Tiyatro Festivali Ortak Yapımı.

Süre: 70 dk. Tek Perde.

Yaş Sınırı: +11

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku

UA-133167482-1