Ferzan Özpetek’in “Serseri Mayınlar”ı tiyatro sahnesinde!

editor
976 Görüntülenme

Ferzan Özpetek, 2010 yılının gişe rekortmeni, bol ödüllü filmi “Serseri Mayınlar”ı tiyatro sahnesine taşıdı. 

Francesco Pannofino ve Paola Minaccioni gibi usta oyuncuların rol aldığı eser tiyatroseverlerden tam not aldı.

Ferzan Özpetek’in senaryosunu Ivan Cotroneo ile birlikte yazarak yönetmenliğini yaptığı Serseri Mayınlar, geçtiğimiz akşam İtalya’da Manzoni Tiyatrosu’nda sahnelendi.  Usta yönetmen, Serseri Mayınlar ile 2010 yılında Altın Ciak, David di Donatello, Nastri D’Argento, Stampa Estera ve Gümüş Film Şeritleri Ödülleri’nde bir çok ödül almıştı.  Film ayrıca, İtalya’nın en prestijli sinema ödüllerinden biri olan ve 50 yıllık geçmişe sahip “Globo d’oro” (Altın Küre) ödüllerinde “En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Fotoğraf” ve Nicole Grimaudo’ya verilen “Gelecek Vaad Eden Genç Kadın Sanatçı” ödüllerine de layık görülmüştü.

Serseri Mayınlar’ın sinemadaki başarısı bu kez de tiyatro sahnesinde taçlandı, oyun izleyiciden tam not alarak ayakta alkışlandı.

Tiyatro eleştirmenlerinin övgüyle söz ettiği oyun için ,Report Cult’un editörü Andrea Capecchi: “Bu tür bir filmi tiyatro sahnesine taşımak hiç kolay değil. Özpetek cesur bir sanatçı ve beklentileri hayal kırıklığına uğratmıyor. Komedinin genel yapısı, dinamik komik sahnelerle, derin duyguların, hayal kırıklığına uğramış hırsların, düşlerin yansıtıldığı daha ağır sahnelerin uyumlu iç içe geçmesi seyirciyi sürüklüyor. Sahnede açılan ve kapanan perdeler sayesinde oyun aralıksız akıyor ve yönetmene filmin konusuna sadık kalma olanağı tanıyor” dedi.

Ferzan Özpetek

Seyircinin de aktif olduğu oyunda, salonun ön sırası ve sahneyle bağlantılı küçük ahşap merdiven oyuncularla seyirci arasındaki engeli ortadan kaldırıyor. Seyirci böylece karakterlerin yaşadığı duygular ve iç dramlara daha çok ortak oluyor.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku