“Fotoğraf 51” Yaşamın Sırrının Peşinde!

editor
1044 Görüntülenme

Funda Eryiğit, Cem Avnayim, Orçun Soytürk, Selahattin Paşalı, Bahadır Efe,  Barış Arman, Korhan Soydan ve Kemal Kayaoğlu’nun oynadığı yeni tiyatro oyunu “Fotoğraf 51”  yaşamın sırrını çözmek için hayatını adayan İngiliz kimyager Rosalind Franklin’in gerçek hayat hikayesini konu alıyor.

İnsanın yapı taşı olan DNA’nın tarihteki ilk net fotoğrafını x-ışınları ile görüntülemeyi başaran bilim insanı Rosalin Franklin ve aynı yola hayatlarını adayan bir grup bilim adamının öyküsü “Fotoğraf 51” ile tiyatro severlerle buluşuyor. Yönetmenliğini Çağ Çalışkur’un, çevirmenliğini Hira Tekindor’un üstlendiği, yazarı Anna Ziegler olan “Fotoğraf 51“,  26 Aralık akşamı saat 20:30’da Zorlu PSM’de perdelerini açıyor.

Oyunun Künyesi:

Yazan: Anna Ziegler

Çeviren: Hira Tekindor

Yöneten: Çağ Çalışkur

Yardımcı Yönetmen: Ali Tunç

Dekor ve Işık Tasarımı : Kerem Çetinel

Kostüm Tasarım: Nihal Kaplangı

Fotoğraf: Ayşegül Karacan

Mekan Yönetimi: Şevval Çakır

Proje Ekibi: Elif Bekar, Aybek Aras, Selin Seber, Ecem Karaağaç, Esen Maçoro, Hakan Yasin Kirez, Kemal Derya Eşen

Oynayanlar: Funda Eryiğit (Rosalind Franklin), Cem Avnayim (Maurice Wilkins), Orçun Soytürk (Ray Gosling), Selahattin Paşalı (James Watson), Bahadır Efe (Francis Crick), Barış Arman (Francis Crick), Korhan Soydan (Donald Caspar), , Kemal Kayaoğlu

Oyunun Konusu:

Fotoğraf 51, DNA, x-ışınları, fosfatlar ve hırslı bir yarışın ortasında ‘yaşamın sırrını’ bulmaya çalışan bir grup bilim insanını anlatıyor. Bunu yaparken de insanı kusurlu kılan özellikleri, denklemin parçası haline getiriyor. Mesela, bilim insanlarının çok iyi bildikleri bir şey var: Bilim ne kadar kesin değerler üzerine kurulu olsa da, onu yapan kişilerin seçimlerinden, yeteneklerinden, karakterlerinden, korkularından, hatta aşklarından bağımsız düşünülemez.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku