Fuat İşhan Yaşamını Yitirdi…

editor
412 Görüntülenme
Fuat İşhan Yaşamını Yitirdi…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 92 yaşındaki Fuat İşhan’ın vefat ettiğini “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, değerli sanatçılarından, tiyatro oyuncusu, yazar ve seslendirme sanatçısı Fuat İşhan’ı yitirmenin üzüntüsünü yaşıyor. Kederli ailesine, tüm sevenlerine ve Türk tiyatrosuna başsağlığı dileriz” diye duyurdu. İşhan, Antalya Kurşunlu Kent Mezarlığı’na defnedildi. Namazın ardından İşhan, son yolculuğuna uğurlandı.

FUAT İŞHAN KİMDİR?

1927’de İstanbul’da doğdu. Güç koşullar içinde büyüdü. İlkokul çağından itibaren hem çalıştı, hem okudu. Orta öğrenimi sırasında başarılı bir öğrenci olduğu için okul temsillerinde başroller verildi. Bu oyunlar Şehir Tiyatrosu’nun sahnelerinde oynanınca, hayatının uğraşını bulmuş oldu. Çünkü oyunlar, zamanın ünlü tiyatrocuları tarafından seyredilmiş ve Muhsin Ertuğrul, değerli oyuncuları Sami Ayanoğlu ile Talat Artemel’i evine göndererek tiyatroya çağırtmıştı onu. Artık hem okuyor hem sahneye çıkıyordu. Hukukun son sınıfına kaldı. 1946’dan beri – kısa bir rahatsızlık dönemi ve yedek subaylık hariç – Şehir Tiyatroları’nda çalışmıştır. Yüzden fazla oyunda; gibi önemli roller yüklenmiştir. Yönetmenlik de yapmıştır.

Orta öğretim sırasında amatörce başladığı oyun yazma uğraşını sürdürmüş TRT ve Kıbrıs Radyosu’nda yayınlanmış otuz kadar radyo oyunu yazmıştır. “Sevgili”, “Nişanlılar”, “Deli Oğlan”, “Beşik Nişanı”, “Sarı Traktör”(T. Apaydın’dan uyarlanma ), “Gülyabani”(H.R. Gürpınar’dan uyarlama), Köyün Kamburu(K.Tahir’den uyarlama) ve Atatürk Yılı yarışmasında ödül kazanan “Oy Deniz” bu radyo oyunlarından bazılarıdır.

Radyo ve TV’de seslendirme de yapan yazarın sahneye çıkmış üç oyunu vardır. Bir arkadaşı ile yazdığı “Küçük Gezginler” isimli çocuk oyunu, 1974-75 sezonunda Şehir Tiyatrosu’nda oynanan “Kubilay” ve “Bayrak Böyle Yükseldi”.

basliksiz-12

ŞEHİR TİYATROLARINDA OYNADIĞI OYUNLAR:

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku

UA-133167482-1