Gerçeklik ve Sahtelik Üzerine Bir Oyun “Kam”

editor
113 Görüntülenme
Gerçeklik ve Sahtelik Üzerine Bir Oyun “Kam”

DJİTAL GERÇEKLİĞİ SORGULAYAN VE BİZİ ‘VARMIŞ’ GİBİ HİSSETTİREN TEKNOLOJİNİN SORGULANDIĞI OYUN

Hepimizi gerçeklikten koparan dijital sahteliğin, şaman kültürü ile harmanlanarak anlatıldığı tiyatro oyunu KAM* 6 Mart Cuma günü Beşiktaş Sahne’de seyirciyle buluştu.

Yazar ve yönetmen Can Bora’nın kurduğu tiyatro ve dans topluluğu ‘berika’nın ikinci oyunu KAM* Mart ayında Sahne Beşiktaş’ta seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Şehir hayatından bunalıp doğa içinde kamp yapmaya giden ve burada bir KAM’la karşılaşan “özgürleşmek isteyen” dört arkadaşın hikayesinin anlatıldığı oyun, tiyatro sahnesini Green Box perdesi ve kameralar ile bir film stüdyosuna dönüştürüyor. Kamera tarafından sahnede etten ve kemikten olan oyuncuların canlı görüntüsü, bilgisayar sayesinde yapılan eşzamanlı montaj ile başka bir görüntünün üzerine yapıştırılarak ekranlara yansıtılıyor. Seyirci tiyatro sahnesinde bir film çekimini görürken, ekranda ise filmin son halini görüyor. KAM’da Goncagül Sunar, Yunus Günçe, Başak Kıvılcım Ertanoğlu, Halil ibrahim Irklı ve Can Bora rol alırken oyunun müzikleri Mabel Matiz, kostümleri ise Selim Baklacı tarafından hazırlandı.

Türkiye’de Bir İlk: Tiyatro Sahnesinde ‘Green Box’ Tekniği
Can Bora’nın 2012’de Aksanat Sahnesinde sergilenen oyunu ‘DANTEL’de, Türkiye’de ilk defa tiyatro sahnesinde kullanılan ‘Green Box’ tekniği, bu oyunda da bize (sanal) gerçeklik ve sahtelik kavramlarının araştırılmasına önayak oluyor. Kullanılan özel teknik sayesinde oyunda, seyirciye sahne ilüzyonunun nasıl oluşturulup yıkıldığını gösteriyor. Peki gerçekten gerçek olan ne? Sahnedeki mi ekrandaki mi oyun/oyuncu?

Medya kültürü ile bombardıman altına alınmış günümüzde, sanal gerçeklik ve gerçeklik arasında ‘özbenlik’ kavramının nerede ve nasıl durduğunu anlatan oyun, şehir yaşamı ve doğa, dış ve iç benlik gibi tezat kavramlardan besleniyor.

Yazan-Yöneten : Can Bora
Oyuncular : Goncagül Sunar, Yunus Günçe, Başak Kıvılcım Ertanoğlu, Halil ibrahim Irklı, Can Bora
Videografi: Fırat Gürgen
Modül Tasarım: Utku Öğüt
Müzik: Mabel Matiz, Selin Damar, Utku Öğüt
Kostüm Tasarımı: Selim Baklacı
Proje asistanı: Fuat Özsavaş
Prodüksiyon : berika

berika: Yazar-Yönetmen, Oyuncu ve Dansçı Can Bora’nın kurduğu tiyatro ve dans alanında işler üreten disiplinlerarası topluluk.

“Oyun, kronolojik ve lineer ilerlemeyen parçalardan oluşuyor. Ve bu parçalar da farklı disiplinlerle (tiyatro, dans, video) seyirciye sunuluyor. Ben, merkeze “benliği” koydum. Zaten olaylar da onun etrafında dönüyor: insan olarak ne olduğum, ne olmadığımla ilgili.”

“Kafanızda zihinsel bir tasarım oluşturmak, daha sonra bunu kağıda dökmek, daha sonra da sahnede farklı bir deneyim, tat. Yazılan metni oyuncu olarak çalışmak ya da koreografiyi hazırlamak da, başka bir zevk. Her şey içinizdeki enerjiyle ilgili, bana kalırsa. İçinizdeki farklı kimliklerle… Metin yazarken ister istemez, kafamda onu sahneliyormuşum gibi yazıyorum. Dolayısıyla, metinde yönetmen notları, yorumlar; sahne taslakları, ya da kullanılacak dekor, görsel ve müzik tınılarına dair fikirler bulunuyor. Belki bir süre daha böyle devam ederim, ama ayrıştırmak da istiyorum açıkçası bunları. Neticenin ne olacağını merak ediyorum çünkü! Farklı disiplinler ve background’a sahip insanlarla beraber çalışmayı çok arzu ediyorum.”
*KAM: Şamanlarda, hekim büyücüye verilen ad. Kamaşmak, bir araya gelmek. Dilek, mutluluk. Yüzyıl, çağ.

Oyun Tarihleri:

27 Mart Cuma – 2 Nisan Perşembe – 28 Nisan Salı – 30 Nisan Perşembe – 7 Mayıs Perşembe – 8 Mayıs Cuma Borusan Oto Sanayi Dolmabahçe Sahnesi (Süzer Plaza)

Biletler:
TAM 60 TL / Öğrenci 40 TL mybilet.com
Oyun günü gişe (sadece nakit): TAM 50 TL / öğrenci 30 TL
www.can-bora.com

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku