Gökhan Erarslan’dan tiyatrolar.com’a tepki!

editor
1693 Görüntülenme

Oyun yazarı, yönetmen ve Gestus Tiyatro’nun kurucusu Gökhan Erarslan, tiyatrolar.com ile ilgili bir açıklama yaparak tiyatrolar.com sitesinin kimi uygulamalarını eleştirdi. Erarslan’ın kaleme aldığı yazıyı okurlarımızla paylaşıyoruz:

SADECE TİYATROCULAR ve TİYATROSEVERLER OKUSUN!

Çünkü mevzuu tiyatroya dair ve uzun…

Çoğunluğunuzun bildiği üzere tiyatrolar.com.tr adında bir internet sitesi mevcut. Ben kurucularını şahsen tanımıyorum ama iyi niyetli bir oluşum olduğuna inanıyorum. Gestus olarak bizim oyun biletlerimiz de bu mecradan satılıyor çoğunlukla. Craft, Toy İstanbul, Dot, Kumbaracı50 gibi pek çok mekanın da biletleri bu kanaldan satılmaktadır. Bilet satışının dışında oyunlara seyirci yorumları ve puanlamalar da yapılmaktadır. Bilet satışı bir yana, bu puanlama ve oyun yorumlama kısımları maalesef git gide kötüye kullanılan bir alan haline gelmektedir. Pek çok sahte hesabın oyunları kötülemek amacıyla kullanıldığı, bazı hesapların da sevdiği tiyatroları fanatizme varacak kadar yücelttiği bir durum vardır ortada. Sanki açık açık yapılamayan, yüze söylenemeyen şeyler burada maskeleniyor ve etekteki taşlar dökülüyor gibi. Tiyatro dedikodu seven bir muhit. Bunu çok iyi bildiğim için ben genellikle uzak dururum ortamlardan. Beni fazlaca ortalarda görmezsiniz o yüzden. Ama bu artık dedikodu halini de aşmış ve büyük bir ahlaksılık boyutuna dönüşmüştür. Bunu üzülerek söylüyorum ama sanki tiyatro seyircileri değil de, birbirlerinin oyunlarını kötülemek isteyen bazı tiyatrocuların cirit attığını düşünüyorum artık burada. Hele hele bazı yorumları okuduğumda gözlerime inanamadığım zamanlar oluyor. Elbette ki her insanın beğenisi birbirinden farklı olabilir. Bu çok doğal. Ama bir yorumda bir oyun için “senin başına Lgbt’yi yıkarım” gibi tehditvari; başka bir yorumda “bu oyun müsamere gibi seyirciler de aptal gibi her şeye gülüyor” türünden aşağılayıcı yorumlar okuyorum bazen. Dramaturjik çözümlemeden uzak, televizyonlardaki yarışma programlarının yorumlarını hatırlatan sığ ve içi boş yorumları okuyan pek çok tiyatrocu arkadaşımın bunlara kızdığını, kırıldığını, üzüldüğünü, gençlerin ise hevesinin kaçtığını gözlemliyorum son zamanlarda.

Bu alan böyle kullanılmaya devam edilirse biz gestus olarak çekilmeyi düşünüyoruz. Bu kirliliğin içinde olmak istemiyoruz.

Söz konusu sitede verilen puanlamalar da maalesef şaibeye açık. Bunun için önlem almaya çalışıyor site yönetimi. En azından bana mail ile ilettikleri yanıt bu. Fakat geçenlerde enteresan bir hadiseyi tesadüfen öğrendim. Olay şudur; bilet satışını da bu sitenin gerçekleştirdiği ve puan sıralamasında üst sıralarda yer alan iki oyunun ekibinde ismi bulunan bir şahıs, bir tiyatro insanı, kurumsal bir işletmede çalışan bir arkadaşından ‘bence uygunsuz’ bir ricada bulunuyor. Ricası, kendi oyunlarına ‪bu site üzerinden 10 puan verilmesi. Bu arkadaşının ekibinde 40-50 çalışan kişi mevcut. Her birinden oylama yapılmasını talep ediyor. Yapılıyor da… Bu şahıs bunun gizli kalacağını ummuş ama dünya küçük işte. Bizi de tanıyan, bilen, seven insan çok. Benim de bundan haberim oldu. Eşinin, dostunun, oyuna gelen yakınlarının kendi oyunlarına puan vermesini isteyen kişileri hadi bir yere kadar anlarım ama oyunları hiç izlememiş 40-50 kişinin oylama yapması ve bunun ricaen dahi istenmesi en hafif tabirle ahlaksızlıktır. (40-50 benim bildiğim rakam, belki daha fazla) Ben bu durumu ilgili site yönetimine ilettim. Tavır koyacağımı da söyledim. Benim gibi, yani tiyatroyu popüler bir reklam aracı olarak görmeyen tiyatrocular, muhakkak ki buna tepki gösterecektir. Ben bu şahsı sitenin kurucularından sayın Murat Temel’e bizzat kendim yüz yüze görüştüğüm vakit açıklayacağım. Elimdeki kanıtı da ona göstereceğim.

Eğer ki platformlarının popülerliği adına bu olay onların işine geliyorsa ve bundan rahatsız olmayacaklarsa onu bilemem tabii, bunu da açık yüreklilikle ifade edebilirler. Sosyal medyadan bana cevabını da paylaşırım. Şeffaf bir adamımdır ben. Fakat bu ve benzeri vakalar inanın ki artacaktır dostlarım ve iyi niyetle başlanılan bu girişime bence karanlık bir gölge düşecektir. Sayın Murat Temel’e konuyu bir hafta evvel ilettim. Bugün görüşecektik ama rahatsızlanmış kendisi. İptal oldu görüşme. Bu kişinin kim olduğunu merak edenler bana değil, ona sorsunlar. Zira konunun muhatabı aslında ben değilim, kendi internet siteleri.

Tiyatroya gönül veren, yıllarını veren, parasını veren, emeğini ve alın terini veren herkesin çabası kutsaldır. İyi oyun, kötü oyun konuşulur, tartışılır. Eskiden bu mecralar yoktu. Biz fısıltı gazetesi ile giderdik oyunlara. Seyirci yine bulur ve gider. Bu türden ayak oyunlarına, kurnazlıklara, uyanıklığa gerek yok ki. Nedir derdiniz? Para mı, popülerlik mi, ödül mü? Alın hepsi sizin olsun. Ben tertemiz bir tiyatro istiyorum. Çok mu zor?

GÖKHAN ERARSLAN

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku