“Göksel Kortay”, Odunpazarı Belediye Tiyatrosu’nda

editor
1650 Görüntülenme

Ulusal ve Uluslararası çapta yaptığı işler ve kazandığı başarılarıyla dünya tiyatro camiasının ve ülkemizin önemli duayen sanatçılarından birisi olan Göksel Kortay, Odunpazarı Belediye Tiyatrosu’nun onur konuğu olarak geliyor. 25 ve 27 Nisan’da “Ünlü Ayçiçeği Dinlenme Tesisleri” ve “İkinci Dereceden İşsizlik Yanığı” oyunlarını izleyecek duayen sanatçı. 

Valantın Kataev’in yazarlığını, Göksel Koray’ın ise çevirisi ve uyarlamasını yaptığı “Bugün Git Yarın Gel” oyunu daha önceden Kenter Tiyatrosu başta olmak üzere birçok özel tiyatro ve kurum tiyatrosunun oynamıştı. 2018-2019 sezonunda Odunpazarı Belediye Tiyatrosu tarafından “Ünlü Ayçiçeği Dinlenme Tesisleri” adıyla yeniden sahneye konuldu. Vodvil ya da bulvar komedisi türündeki oyunun Yönetmenliğini Elçin Elmalıoğlu Karaahmet, yaparken oyuncu kadrosunda ise Armanç Toktaş, Büşra Aslan, Ceren Tüysüz, Derya Dobrişan, Hüseyin Demir, İpek Uzkalan, Melike Sever, Olcay Çelik, Osman Erdal, Serhat Demirtaş, Sezer Sarıbardak yer alıyor. Oyun “bir dinlenme tesisine evrak imzalatmak için gelen Şefik beyin, süreç içine düştüğü komik durumları” anlatan eğlenceli bir oyun.

Bugün Git Yarın Gel

Geçmiş yıllarda ilk defa Devlet Tiyatrosu’nun oynadığı oyun Türkiye’de 2. defa Odunpazarı Belediye Tiyatrosu tarafından 2018-2019 repertuarında yer alarak sahneye konuldu. Ali Cüneyd Kılcıoğlu’nun yazarlığını yaptığı “İkinci Dereceden İşsizlik Yanığı” oyununun yönetmenliğini ise Atilla Savumlu yaparken, oyuncu olarak ise Ömer Burak Ünal yer almakta. Tiyatro literatüründe kara komedi olarak geçen tek kişilik oyun “işsiz bir gencin iş arama sürecinde başından geçenleri seyirci ile paylaştığı” renkli bir oyun. 

Peki mesleki anlamada Oyuncu, Yönetmen, Eğitmen, Çevirmen kimliğiyle ön palan çıkan ve adını dünya tiyatro tarihine yazdıran ünlü sanatçı kimdir;

Göksel Kortay, 6 Nisan 1939 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Robert Kolej’den mezun olduktan sonra Fulbright bursunu kazanarak ABD’ye gitti. 1960 yılında Amerika’da Boston Üniversitesi’nin Tiyatro Bölümü’nde öğrenime başladı. Tiyatro öğrenimi görmeye gelen diğer öğrencilerden; sonradan ünlü bir sinema oyuncusu olacak olan Faye Dunaway, Elia Kazan ile arkadaş oldu ve uzun yıllar çalıştılar, birlikte aynı evde kaldılar. Birlikte “Kral Oidipus”, “Mert Ana”, “Cadı Kazanı” adlı tiyatro oyunlarında oldular. Ayrıca Michigan Üniversitesi’nden İngiliz Dili ve Edebiyatı diploması aldı. New York, San Fransisko ve Massachusetts’ın Provincetown kentinde profesyonel ve yarı profesyonel birçok tiyatroda hem oyuncu hem de yönetmen olarak çalıştı. 6,5 yıl kaldığı Amerika’dan dönmeden önceki son görevi New York’taki ünlü televizyon stüdyosu NBC’de yayınlanan “Say When” ve “Tonight Show” adlı programların produksiyon amirliğiydi.

İkinci Dereceden İşsizlik Yanığı

1962 yılında İstanbul’a döndükten sonra Kenter Tiyatrosu’nda çalıştı. Burada Türk seyircisinin karşısına ilk kez Bertolt Brecht’in “Üç Kuruşluk Opera” oyununda Mrs. Peachum rolüyle çıktı. Aynı yılarda TRT İstanbul Radyosu’nda program uzmanı olarak görev aldı. Hem radyo oyunları yönetti, hem de turizm ve gençlik programları yaptı. Aralarında Dormen Tiyatrosu, Altan Erbulak-Metin Serezli Tiyatrosu, Nisa Serezli – Tolga Aşkıner Tiyatrosu, Gönül Ülkü – Gazanfer Özcan Tiayatrosu, Kenter Tiyatrosu’nun da olduğu çeşitli tiyatrolarda çalıştı. 17 yıl boyunca radyoda bir bankanın çocuk programlarını yazdı, yönetti ve seslendirdi. 1970 yılında Dormen Tiyatrosu’nun “A Tale of Istanbul” (Bir İstanbul Masalı) oyunuyla Roma’da ve Londra’da Aldwych Tiyatrosu’nda turneye çıktı. 1978 yılında “International Istanbul Players” tiyatro topluluğuyla birlikte Necati Cumalı’nın “Nalınlar” adlı eserini Londra’da Old Vic tiyatrosunda İngilizce oynadılar. Dünyada bir ilki gerçekleştirmişlerdi, yani anadili İngilizce olmayan bir topluluk, o dilde yazılmamış bir oyunu İngiltere’de İngilizce oynuyordu. Aynı oyunla Norwich, New Castle, Hull gibi kentlerde de bir ay boyunca turneye çıktılar.1964’ten bu yana sanat yaşamını kesintisiz sürdüren Kortay, Doguş Üniversitesi ve Kadir Has Üniversitesi’nde de öğretim üyesi olarak çalıştı, halen aktif olarak uzun yıllardır (MSM) Müjdat Gezen Sanat Merkezi Konservatuvar Tiyatro Bölümü’nde öğretim üyesi be tiyatro bölüm başkanı olarak görev yapmaktadır.

İkinci Dereceden İşsizlik Yanığı

Göksel Kortay otuzun üzerinde yabancı oyunu Türkçeye çevirmiş ve bunların tamamı sahneye konmuştur. 20’nin üzerinde Türk filminde ve birçok TV dizisinde rol alan Kortay, 150 kadar tiyatro oyununda oynamıştır. Oniki yıl boyunca Tiyatro Oyuncuları Derneği (TODER)’nin başkanlığını yapmış, beş yıl Afife Jale Tiyatro Ödülleri jürisine başkanlık etmiştir. Göksel Kortay, 1979 yılında oyuncu ve seslendirme sanatçısı Kerem Yılmazer‘le evlenmiş, eşini 20 Kasım 2003 tarihinde İstanbul’da gerçekleşen bombalı bir terör saldırısında kaybetmişti.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku