DUDAKLARIM KAN KIRMIZISI

‘Şu an üzerimde kırmızı bir gecelik vaaarr…
Omuzlarımdan dökülüyooor.
Tırnaklarımda kırmızı oje. Dudaklarım KAN kırmızısı.
Tenim yumuşacıııık.
Rengini merak ediyor musun?’

Telekız, matematik defterinde yazan notu okuyor. Saat gecenin üçü, etraf karanlık. Sessizliği bozan, düşünceli bir kadının ayak sesleri. Canlı sohbet hattında 18 yaşını henüz doldurmuş bir telekız.  Diğer ucunda, evli bir adam ve her zaman olduğundan daha çok ihtiyacı var yabancı biriyle konuşmaya…

soft6Aslında bu bir fantezi hikayesi değil. Size sohbet hattı numarası verip reklam da yapmayacağız. Çünkü sokağın ortasında yardım çığlıkları atan bir kadın var. Gerçekten yardıma ihtiyacı var!!

Bahsettiğimiz hikaye, geçtiğimiz sanat sezonuna ‘Gürültünün İçinde’ oyunu ile sıkı bir giriş yapan topluluk, görmeyeri’nin ikinci yapımları “Kimseye Birşey Söylemeyeceğim”in hikayesi. 1964 yılında Amerika’da gerçekleşen Kitty Genevese cinayetinden esinle yaratılan  oyunun prömiyeri, 17 Şubat Salı akşamı TiyatroHal’ de gerçekleşecek.

Oyunun yazarlığını ve yönetmenliğini, topluluğun kurucusu ve ilk yapımlarından da tanıdığımız Uğur Küçükdağ yapıyor. Bahar karakterini Nihan Aypolat oynarken, Telekız karakterinde Nihan Demirelli’yi göreceğiz.

Projenin ilgi çeken diğer bir özelliği, Türkiye’de Kitty cinayeti, Seyirci etkisi ve buna benzeyen kadın cinayetlerlerine ilk kez tiyatro yapımıyla yaklaşılıyor olması. Eleştirmenlerin ilk oyunlarını stilize, kavramsal, fütüristik ve büyülü gerçekçi olarak değerlendirdiği görmeyeri, yeni oyunuyla seks, ölüm ve acı arasındaki ilişkiyi karıştırmaya soyunuyor.

soft10Ülkemizde kadın cinayetlerinin gün geçtikçe arttığı bu dönemde özeleştirimizi yapmamız gerektiği sinyalini veren topluluk, bu projeleri ile dünya toplumlarının gitgide batağına sürüklendiği ‘duyarsızlık’ meselesine iyi bir eleştiri getireceğe benziyor.

Aslında ‘Kimseye Birşey Söylemeyeceğim’ için söylenebilecek çok şey yok. Seyretmek için salonda yerinizi aldığınızda anlatmaya çalıştıkları şeye dönüşeceksiniz. Psikoloji tarihi 50 yıl önce buna “Seyirci Etkisi (Bystander Effect)” dedi. Topluluğun söylediği ise;

“Aklınızdan 45 dakika tutup bitene kadar gözlerinizi kapatmayın! Ve lütfen çıktıktan sonra kimseye bir şey söylemeyin…”

Oyununun Şubat ayındaki diğer gösterimi 27 Şubat Cuma Akşamı yine Tiyatro Hal’de gerçekleşecek. Şimdiden rezervasyon yaptırmak için 0538 458 73 01 i arayabilirsiniz. Biletler MyBilet ve sahne gişesinden temin edilebilir

görmeyeri’ni sosyal medyadan bu adreslerde takip edebilirsiniz
gormeyeri.com
twitter.com/gormeyeri
facebook.com/Gormeyeri?fref=ts
facebook.com/kimseyebirseysoylemeyecegim?fref=ts

Kimseye Birşey Söylemeyeceğim
Künye
Yazan & Yöneten:
Uğur Küçükdağ
Dekor ve Sahne Tasarımı: Büşra Şen
Kostüm Tasarımı: Muhammet Özdemir
Fotoğraf & Video & Teaser: Özge Yılancı
Müzik: Bulb, John Beltran
Yönetmen Yardımcıları: Dilem Doruk Becerik, Okan Demir
Grafik Tasarım: Hamdi Uyak
Oynayanlar: Nihan Aypolat, Nihan Demirelli, Uğur Küçükdağ, Basın Danışmanı, Aslınur Sarıca

+90 533 4602498

gormeyeri@gmail.com
aslinur.sarica@gmail.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here