Güzin Özyağcılar’ın “Toparlanın Gidiyoruz” adlı kitabı yayımlandı!

editor
1025 Görüntülenme

Güzin Özyağcılar, yarım asırlık sanat birikiminin ardından ilk defa anılarını kaleme aldı. Otobiyografi türündeki kitap İnkılâp Kitabevi’nden çıktı: Toparlanın Gidiyoruz!

Şu güne kadar televizyon dizileri, sinema filmleri ve tiyatro sahnelerinden tanıdığımız Güzin Özyağcılar, kimselerin bilmediği kimi zaman kırık hüzünlü kimi zaman neşeli çocukluk anılarını bir kitapta topladı. “Kimsenin çocukluğu bu kadar köksüz olmamıştır” diyor Özyağcılar, “oradan oraya savrulduk”
Bu kitapta Makedonya bozkırlarından kopup gelen subay Seyfettin Bey, Kafkas dağlarından gelen çerkes kızı Süheyla hanım ve üç kızının tayinlerle dolu zorlu hayatında ,ailece birbirlerine  sıkı sıkıya bağlı nasıl mücadele ettiğine ve vatan sevgisine tanık olacaksınız..

“Alışmaya çalışarak geçen günlerden sonra nihayet dostlar edinip doğan güne gülümseyerek bakabildiğimde duyduğum hep aynı cümle oldu. TOPARLANIN GİDİYORUZ…. “
“Toparlanın gidiyoruz”, Güzin Özyağcılar’ın babası Subay Seyfettin Bey’in 60 inkilabında 46 yaşında zorla emekli edilerek İstanbul’a geldikleri zamana kadar sürüyor. Sonra İstanbulda tiyatro sevdasının peşinde koşuyor Güzin Özyağcılar ve yineliyor:
”Bir şeyi gerçekten çok isterseniz yaparsınız. Yeter ki çok isteyin”
Bu cümleyle bir sonraki kitabının istanbuldaki tiyatro serüveni ve Erdal Özyağcılar’la olan aşkı olacağını müjdeliyor.

***

Arka kapak:

Karların arasından çıkarılıp, battaniyeye sarılıp annemin kucağına veriliyorum. Zaman zaman bu sahneler tekrarlanmış maalesef. Öte yandan hava buz gibi olsa da kalplerde sıcak dostluklar da kurulurdu küçük yerlerde. Yoksa çekilmez olur bu çileler. Tam oraya alışacakken iki sene sonra gene babam “Toparlanın gidiyoruz,” der, dostluklar da yarım kalırdı.

Okuyacağınız kitap sadece bir özyaşamöyküsü değil, bir şeye umutla bağlanmanın anlatısıdır. Hayata bir tutkunun eşiğinden bakanlar için acı tatlı onca şey, hatırlanınca tebessüm ettirecek bir anıdır sadece; “Ah biz de çok sanatçı olmak istedik ama ailemiz izin vermedi” diyenlere anlatılacak.

Künye:

Güzin Özyağcılar, Toparlanın Gidiyoruz, İnkılâp Kitabevi, 104 sayfa, İstanbul, 2020. 

Editör Gülşen İşeri

Yayıma hazırlayan Hasan Basri başkaya

Kapak tasarım Gilas Coşkun

Sayfa tasarım Ayça Ateş

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku