Halide Edip’in Kayıp Tiyatro Oyunu “Maske Ve Ruh “ Seyirciyle Buluşuyor…

editor
182 Görüntülenme
Halide Edip’in Kayıp Tiyatro Oyunu “Maske Ve Ruh “ Seyirciyle Buluşuyor…

Tiyatrokare, 25. yılını farklı atölyeler ve çalışmalarla kutlayacak. Bunlardan ilki, Nedim Saban’ın sadeleştirerek, 20. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında 7 Mayıs’ta seyirciyle buluşturacağı “Maske Ve Ruh” adlı oyunu olacak.

Daha çok romanları ve makaleleriyle hatırlanan ve 2014’de UNESCO tarafından “Yılın İnsanı” seçilen, ancak ülkesinde hak ettiği değeri göremeyen Halide Edip Adıvar’ın gerçek bir tiyatro sevdalısı olduğu, Türkiye’nin ilk kadın profesörü olarak tiyatroya çok önemli Shakespeare çevirileri kazandırmaktan öte, bir libretto ve bir oyun da yazdığı pek bilinmiyor. Yüksek lisans tezinde “Halide Edip Tiyatrosu” ve “Maske Ve Ruh” oyununu derin biçimde inceleyen Nedim Saban, bugüne kadar hiç sahnelenmemiş olan oyunun içerik açısından oynanmaya değer olduğunu,  çağdaş tiyatro biçemleri de kullanılarak, biçimsel açıdan da oynanabilmesinin mümkün olduğunu kanıtlayarak, oyunun tekrar hayat bulmasına çaba gösteriyor.

7 Mayıs Cumartesi günü 15.00’da Üsküdar Tekel Sahnesi’nde bir okuma tiyatrosu etkinliği olarak sahnelenecek olan oyunda, ustalardan oluşan çok büyük  bir kadro yer alıyor. Shakespeare ile Nasrettin Hoca’nın ahiretteki bir hayali buluşmasını konu edinen oyunda Sezai Altekin “Nasreddin Hoca”, Levend Ökdem “Shakespeare” rolünü oynuyor, Celile Toyon da  “Halide Edip” karakterine hayat veriyor.  Nedim Saban’ın rejisini, Çiğdem Erken’in  müziklerini, Hatip Karabudak’ın  ışık tasarımını  gerçekleştirdiği oyunda ayrıca Ayşe Kökçü, Eraslan Sağlam, Mahperi Mertoğlu,  Tiraje Başaran, Metin Zakoğlu, Umut Demirdelen, Halim Ercan, Cem Güler, Dicle Alkan, Meral Asiltürk, Murat Usta, Umut Avcı, Koray Kurt, Murat Turhan, Ömer Acar, Ece Müderrisoğlu, Burak İlemler rol alıyor.

1937 yılında yazılan ve İkinci Dünya Savaşı sonrasında İngilizce olarak yazar tarafından tekrar kaleme alan “Maske Ve Ruh”, ülkesinin Kurtuluş Savaşı’nda fedakarca savaşan, cephede onbaşı, gazeteci ve hemşire olarak görev yapan Halide’nin, savaşların dehşeti konusunda kaleme aldığı pasifist bir oyun. Oyunda tek tipleşen bir dünyada insan ruhunun yitirilişi, çok kültürlülüğün, bireyselliğin ve özgür düşüncenin kayboluşuna değinilerek, bir ütopya kuruluyor. Diktatörlük, tek lider sultası ve tek tip düşüncenin özelde Anadolu kültürü, genelde dünya üzerindeki etkileri anlatılıyor. Gerek içeriği, gerek karmaşık yapısı nedeniyle Türkiye’de hiç sahnelenme girişiminde bulunulmayan oyun, Elia Kazan/Frances Kazan’ın girişimiyle 1997’de New York’da kısa bir prova dönemi yaşamış, ancak seyirciyle buluşamamıştı.

90 dakika sürecek olan etkinliğin ardından, aynı gün 17.30’da Prof. Ayşın Candan moderatörlüğünde “Halide Edip Tiyatrosu” paneli düzenlenecek. Panele Halide Edip’in biyografisini yazan İpek Çalışlar, Halide edip Tiyatrosu üzerine çalışan Dr.Esra Dicle Ve Nedim Saban da katılıyor.

20.İstanbul Tiyatro Festivali çerçevesinde ücretsiz olarak sahnelenecek olan etkinlik için rezervasyon@iksv.org adresinden rezervasyon yaptırılması gerekiyor. Geniş bilgi için www.tiyatro.iksv.org

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku