“Hangmen” Olivier Ödülleri gecesinden En İyi Sahne Teknolojisi ve En İyi Yeni Oyun ödülleri ile ayrıldı.

hangman3

İrlandalı oyun yazarı Martin McDonagh tarafından kaleme alınan oyun, Londra Royal Court Tiyatrosu tarafından 2015 yılında sahneye koyuldu. 18 Eylül 2015’de prömiyerini yapan oyun, Matthew Dunster tarafından yönetiliyor. Tasarımını Anna Fleischle’nin üstlendiği yapım, birçok ödüle aday oldu ve Evening Standard, Critics’ Circle Tiyatro Ödülleri’nde en iyi oyun, en iyi tasarımcı ve en iyi tasarım ödüllerini aldı. Oyun prömiyer sonrasında West End’s Wyndham’s Tiyatrosu’nda yoluna devam etti.

Bir kara mizah örneği olan Hangmen, 1963 yılından bir idam kesiti ile perdelerini açıyor. Bir genç kızı öldürmekle suçlanan bir delikanlıyı idam etmekte olan cellat Harry, 1965 yılında Oldham’daki küçük barında karşımıza çıkıyor. Yaşadığı yerde yerel bir üne sahip olan Harry, idam cezasının kaldırılmasıyla baskı altında kalıyor ve hüküm giymesi konusunda direten medya ve kamuoyu ile karşı karşıya kalıyor.

hangmen

60lı yılların İngiltere’sini büyük bir gerçeklilikle yansıtan oyun seyirciye eğlenceli dakikalar sunarken, insan hayatının kutsallığı, kurumsallaşmanın tehlikeli yanları ve hepsinin ötesinde şiddet eğiliminin yıkıcı etkileri gibi derin konular hakkında düşünmeye de zorluyor.

Haber: Gökçe Özgen

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here