Hasan Anamur’u Kaybettik…

editor
55 Görüntülenme
Hasan Anamur’u Kaybettik…

Tiyatro… Tiyatro… Dergisi’nin eski yazarlarından, “Tiyatro Ödülleri”nin seçici kurul üyeliğini yapmış, TEB’in bir dönem başkanlığını, uzun süre başkan yardımcılığını yapan, eleştirmen Prof. Dr. Hasan Anamur’u bugün (26 Kasım) öğleden sonra kaybettik.

Bir süre önce zatürre olan, ağır bir hastalık dönemini hastanede geçirdikten sonra, tedavisine evinde devam edilirken, yorulan bünyesi daha fazla direnemedi.

Prof. Dr. Hasan Anamur’un cenazesi, 27 Kasım 2017 Pazartesi günü Teşvikiye Camii’nden ikindi namazı sonrası kaldırılacak, Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilecektir.

Hasan Anamur Kimdir
1940’da Ankara’da doğdu. Saint Joseph Fransız Lisesi’ni (1959) ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Kürsüsünü bitirdi (1965) ve aynı Kürsüye asistan atandı (1965). Doktor (1971) ve doçent (1979) oldu. Uludağ Üniversitesi’ne geçti. Profesör oldu (1989). Üniversitede Gösteri Sanatları Etkinliği’ni kurdu (1983). Topluluk Bursa Devlet Tiyatrosu sanatçılarının da katkılarıyla Bursa, İstanbul, Ankara ve İzmir’de “Keşanlı Ali Destanı”, Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım”, “Barış”, “Fizikçiler”, “Kel Şarkıcı” gibi oyunlar sahneledi. Fransa’da François-Rabelais (Tours) Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümünde konuk profesör olarak ders verdi (1991). Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Fransızca Mütercim-Tercümanlık Bölümünü kurdu (1992) ve 2003 yılına kadar başkanlığını yaptı.

Aynı yıl kendi isteğiyle emekli oldu. 1992 yılında Fransız hükümetinin “palmes académiques” nişanını aldı. 2001-2006 yılları arasında Afife Jürisi Seçici Kurul üyeliği yaptı. 2001-2002 mevsiminden beri “Radikal” gazetesindeki köşesinde oyun eleştirileri yazmaktadır. “Tiyatro… Tiyatro…” dergisinde ve başka kaynaklarda da tiyatro üzerine incelemeleri yayınlanmaıştır.

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği  BaşkanlığıYönetim Kurulu üyeliği; PEN üyesi; Çeviri Derneği kurucu üyesi ve Yönetim Kurulu başkanı; FİT (Uluslararası Çevirmenler Federasyonu) Yürütme Kurulu Üyesi; SİEG (Uluslararası Giraudoux İncelemeleri Derneği) onursal başkanıdır.

200’ün üzerinde ulusal ve uluslararası yayını ile kitap ve oyun çevirileri vardır.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku