Çocuklar ve Gençler için Uluslararası Sanat Festivali Kasım’da İstanbul’da başlıyor.

Çocukların sanat ve kültür haklarından yola çıkan Atta Festival 18-21 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek. Türkiye de dahil olmak üzere Meksika, İspanya, Fransa ve İsveç’ten gelen beş ülkenin sanatçıları, çocuklara yönelik atölye ve performansları; Bakırköy Belediye Tiyatroları, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi ve Trump Kültür & Gösteri Merkezi mekanlarında sergileyecekler.

papirus-ispanya

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesinden atıf
“Çocuklar dinlenme, boş zaman değerlendirme, oynama ve yaşına uygun eğlence (etkinliklerinde) bulunma ve kültürel ve sanatsal yaşama serbestçe katılma hakkına sahiptirler.”

“Şehrin uluslararası çocuk ve gençlik festivali” olarak tasarlanan Atta Festival; klasik sanat ve performans biçimlerinin yanı sıra, teknolojik ve interaktif içerikleri de barındırıyor. Festival; gerek çocuk izleyiciye, gerek velilere, gerekse profesyonel sanatçı ve drama eğitmenlerine renkli ve dopdolu bir içerik sunmayı hedefliyor.

Atta Festival ilk yılında Meksika’dan bir konuk ağırlıyor. On yıldır Meksika’yı baştan başa gezerek turneler yapan Tricoclo Rojo topluluğu, özellikle fakir mahallelerde çocuklara yönelik performanslar sahneliyor. Edinburgh Festivali’nde de çocuk şiirselliğindeki dans-palyaço performanslarıyla beğenileri üzerine toplayan ekip Vagabond adlı sözsüz oyununu Türkiye’den sonra Hindistan’da sergileyecek.

Atta Festival’in diğer bir konuğu ise Fransa’dan. Topluluğun kurucusu ve Miravellanın koreografı Catherine Dreyfus deniz canlılarını konu aldığı performansını 3 yaş ve 6 yaş üzeri çocuklar için ayrı ayrı kurgulamış. Çocukların deniz canlılarının kalp atışlarıyla bütünleşmelerini amaçlayan bir performans olan Miravella müzik ve dansla örülü şiirsel gerçeküstü bir hikaye anlatıyor.

Festival’e İspanya’dan katılan Xirriquiteula ekibinin oyunu ise “Papirus”. Çocukların rahatça takip edebileceği sözsüz bir performans olan Papirus, kalpten iletişime izin verdiğimizde gerçekleşen o olağanüstü büyü hakkında. Oyunda, iki yabancının kelimeler olmadan jestler, şekiller ve boya ile konuşarak kurdukları iletişimin  merak uyandıran serüvenine eşlik eden izleyiciye, cömertlik hakkında ümit dolu bir hikaye anlatılıyor.

Bugüne kadar Ortadoğu, Çin, Asya, Avrupa, Afrika’da sahnelenen oyun, Türkiye’de ilk kez sahne alacak.

Türkiye’den ise “Seksen Günde Dünya Turu” ile Akbank Sanat, “Köşe Bucak İstanbul” ile Bakırköy Belediye Tiyatroları, “Kırmızı Balon” ile de Eskişehir Şehir Tiyatroları’ndan çocuk seyircilerin aileleri ile birlikte keyifle izleyebileceği kaliteli oyunlar sahne alacak.

Her yıl “çocuk hakları günü” etrafında gerçekleşecek Atta Festival’in ilk yılına özel olarak yayınevlerinin kitap evlerinde ve farklı illerdeki okullarda yaratıcı drama üzerine çalışmalar yapan Çiğdem Odabaşı ile “yaratıcı okuma atölyeleri” yer alacak.

Atölyeler serisinin ikinci ayağını ise Özlem Saraç’ın “beslenme dedektifleri” atölyesi  oluşturacak. Sağlıklı beslenmeye yönelik bu atölyede çocuklar ve ebeveynleri sağlıklı beslenme konusunda uzmanından tüyoları keyifli bir şekilde edinecek.

İsveç’te 40 yıldır çalışmalar yapan ünlü çocuk tiyatrosu Unga Klara ise çocuklarla drama yapan profesyonel ve oyunculara yönelik bir atölye ile Atta Festival’in atölyelerini tamamlayacak.

Atta Festival ilk yılında Bakırköy Belediye Tiyatroları, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi ve Trump Gösteri Merkezi’nde misafirlerini ağırlayacak. Festivalde sadece çocukların değil, çocuk-anne-baba seyircinin de beraberce keyifli bir şekilde izleyebileceği performanslar yer alıyor.

İstanbul gibi çok büyük bir metropolde yaşayan çocuklar ebeveynleri ile birlikte dünyanın farklı yerlerinden gelen sanat kalitesi yüksek performansları izleyecek, atölyeler ve yaratıcı çalışmalara katılabilecekler. Festival, gelecek yıl 0-3 yaş çocuklara özel bir programla seyirci karşısına çıkacak. Atta Festival’in bir diğer önem verdiği konu da engelli seyircilerin de katılabileceği “rahat performanslar” ile bu konuda öncü olmak olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here