“Hayvan Çiftliği” Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda

editor
97 Görüntülenme
“Hayvan Çiftliği” Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda

Bakırköy Belediye Tiyatroları, eskimeyen güçlü söylemiyle modern klasikler arasına giren George Orwell’in Hayvan Çiftliği eserini Peter Hall’un adaptasyonuyla sahneye taşıyor. Emrah Eren’in yönettiği oyun genç ve kalabalık kadrosu olan bir müzikal.

Orwell’ın totaliter rejimleri eleştiren eseri, hayvanların yönetimi insanlardan devrim yoluyla aldıkları bir çiftlikte geçiyor. Hayvanlar, inançla kurmaya çabaladıkları bu yeni sistemin gün geçtikçe kurbanı haline geliyorlar. . Çoğunluğu kucaklayan söylemler üreterek varlığını sürdüren hareket, başlangıcında Fransız İhtilali’nin de temel ilkeleri olan; özgürlük, eşitlik ve kardeşlik fikrine yaslanıyor. Ancak; ‘İhtilal Satürn gibi ve kendi evlatlarını yemeye başlıyor.’

Kara komedi türündeki müzikal; Orwell’ın anı ve denemelerini de esas alarak madencilerin, lağımcıların ve hizmetçilerin dünyasına uzanan yeni bir Hayvan Çiftliği yorumu. Orwell’ın hayvanlarla kurduğu masalsı evren, geçmişin ve bugünün ezilen insanlarının gerçekliğiyle iç içe geçiyor.

hayvan_ciftligi3

Hayvan Çiftliği’ni yöneten Emrah Eren. Oyunun dekor tasarımı Barış Dinçel’e, kostümleri Sadık Kızılağaç’a, koreografisi Cihan Yöntem’e, ışık tasarımı Yakup Çartık’a, dramaturjisi Ceren Ercan’a ait. Müzik direktörlüğünü Kıymet Berrak ve Çağlayan Çetin’in üstlendiği oyunda başlıca rolleri Levent Tülek, Alican Yücesoy, Esra Ruşan, Cihan İnan Bekar, Ali Aziz Çölok, Esra Pamukçu, Sercan Yener, Gözde Ayar üstleniyor.

02, 23,24 ve 30 Ocak saat 20.30, 11ve 18 Ocak saat 15.30’da

BBT Yunus Emre Kültür Merkezi Müşfik Kenter Sahnesi’nde

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku