burhan4(Janusz Korczak’ın yapıtından uyarlanmış oyun)

“Herszek” adlı oyun Türkiyeli ve Polonyalı genç tiyatro sanatçılarının, ASSITEJ Polonya Merkezi tarafından yazar Janusz Korczak’ın yaşamına ve sanatına ithafen düzenlenen atölye çalışmaları çerçevesinde gerçekleştirdikleri ortak bir çalışmanın ürünüdür.

Oyunun başkahramanı, ağabeyi tarafından yoksulluk sınırında büyütülen küçük, öksüz bir Yahudi çocuk olan Herszek’tir. Köyün birbirleriyle kavgalı sakinleri olan diğer kahramanlar mitleşmiş bir diyarı, Filistin’i düşleyerek bir uyuşukluk içinde yaşarlarken, sadece başkahraman -çocuk- düşlerini aktif biçimde gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Çocuk, düşlerini gerçekleştirme arzusu için bedel ödemeye hazırdır.

“Herszek” adlı tiyatro projesi, “Uluslararası Çocuk ve Gençler için Tiyatro Birliği Polonya Merkezi (ASSITEJ)” tarafından organize edilmekte olan ve Polonya ile Türkiye’nin diplomatik ilişkilerinin 600. yıldönümü ile bağlantılı olarak yürütülen kültür programının bir parçası olarak hayata geçirilmektedir.

29 Nisan 2014’te İstanbul’da başlayan ve 13 Mayıs 2014’e kadar sürecek olan atölyeler ve oyun provaları tamamı Türkiyeli oyuncuların katılımı sağlanacaktır. Atölyeler ve provalar proje süresince her gün 09.00-15.00 saatleri arasında düzenlenmektedir.

“Herszek” oyunu Türkçe olarak sergilenecek olup 11 Mayıs 2014’te saat: 20.00’de Sultanahmet Tiyatro Sahnesi’nde; 13 Mayıs 2014’te saat: 20.00’de Aksaray Su Gösteri Sanatları Sahnesi’nde ve 12 Mayıs 2014’te saat: 16.00’da Bursa Uğur Mumcu Sahnesi’nde seyirciyle buluşacaktır.

“Herszek”
Yazan : Janusz Korczak
Oyunlaştıran, Dramaturji : Paulina Danecka
Yönetmen : Adam Biernacki
Türkçe Çeviri : Prof. Dr. Seda Köycü
Proje Koordinatörü : Burhan Gün
Görsel Tasarım : Joanna Jaśko-Sroka

OYUNCULAR:
Ali Bircan Teke, Alper Günay, Ayşegül Yalçın, Burçak Çöllü,
Caner Tör, Çağıl Tekten, Onur Şirin, Simge Gedizlioğlu

“HERSZEK”
ADAM BIERNACKI (Proje Yönetmen)
1983 doğumlu Polonyalı oyun yazarı, tiyatro yönetmeni ve tiyatro eğitmenidir. Varşova Tiyatro Akademisi Yönetmenlik Bölümünden 2010 yılında mezun oldu. Polonya’nın birçok ilinde yirmiden fazla opera, müzikal ve tiyatro oyununda, yönetmen ve yazar olarak çalıştı. Eğitmenlik çalışmaları sırasında yetişkin ve çocuk grupları ile alternatif atölyeler düzenledi. Halen, Machulski Oyunculuk Okulu’nda Oyunculuk Eğitmeni olarak çalışmaktadır. Almanca’dan ve İngilizce’den bazı şarkı ve oyunların çevirisini yaptı.

PAULINA DANECKA (Yazar ve Dramaturg)
1987 doğumlu Polonyalı şair ve oyun yazarıdır. Ayrıca Polonya’da tiyatro eleştirmenliği de yapmıştır. Antropoloji, Sanat Eğitimi ve Dramaturgi bölümlerinden mezun olmuştur. Şimdiye kadar iki adet şiir kitabı ve ayrıca kendi sesinden yayınlanmış şiir albümleri bulunmaktadır. Kendi yazdığı tek kişilik gösteriler ile birçok kez seyirci ile buluşmuştur. Birçok atölye düzenlemiş ve bu atölyelerde görev almıştır. Aynı zamanda yoga eğitmenliği yapmakta ve farklı dans türleri ile ilgilenmektedir.

BURHAN GÜN (Proje Koordinatörü)
1981 yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimini Antalya’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2005 yılında mezun oldu. Marmara Üniversitesi GSF Sinema TV Bölümü ve Okan Üniversitesi GSF Sinema TV Bölümü Öğretim Görevlisidir. 20 Yıldan bu yana aralıksız olarak tiyatro sanatının içinde yazar, yönetmen, hukukçu ve oyuncu olarak çalışmaktadır. 10 yıldır da sinema sanatının içinde yazar, yönetmen, oyuncu ve hukukçu olarak yer almaktadır. 50 tane tiyatro oyunu sahneledi. 30 tane tiyatro oyununda oynadı. 14 tane tiyatro oyunu yazdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here