2013-2014 sezonunda 100. yılını kutlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 10. yılını kutlayan Tiyatro Frankfurt”un düzenlediği “1. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali” kapsamında seyirciyle buluşuyor.

22-26 Mayıs 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalde, Şehir Tiyatroları’nın beğeniyle izlenen Yüzleşme, Yolcu, Ben Sinema Artisti Olmak İstiyorum, Üç Kardeş ve Muhteşem Kurt ve Kedi ile Palyaço adlı oyunları sahnelenecek. Festivalde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Hilmi Zafer Şahin, Ayla Algan, Erhan Yazıcıoğlu, Haldun Dormen’in katıldığı atölye çalışmaları yer alacak. Ayrıca her oyun sonrası söyleşi yapılacak.

“Frankfurt Halk Tiyatrosu” (Fliegende Volksbühne) ve “Rüsselsheim Şehir Tiyatrosu”nda sahnelenecek oyunlar ve atölye çalışmaları ayrıntılı olarak şöyle;

yolcu (6)

YOLCU
Nâzım Hikmet
’in yazdığı Yıldırım Fikret Urağ’ın yönettiği Yolcu adlı oyun, 23 Mayıs 2014 tarihinde Rüsselsheim Şehir Tiyatrosu’nda saat 20.00’de sahnelenecek. Oyun, 1921 yılında, Kurtuluş Savaşı’nın yoğun biçimde sürdüğü günlerde, Anadolu’nun ücra bir köşesindeki tren istasyonunda geçmektedir. Kar ve buzla kaplı istasyonda çok seyrek duran trenler artık hiç durmadan yollarına devam etmektedir. İstasyon şefi, karısı ve makasçı, devrilen telgraf direğiyle birlikte tamamen dış dünya ile bağlantılarını kaybetmişler ve kendi yalnızlıkları içinde birbirleriyle de iletişimlerini koparmışlardır. İstasyona gelen “Atlı” onlara hem dış dünyadan haber hem de umut getirir. Hatta yaşama yeniden bakmalarını sağlayan bir ”kurtuluş”… Oyunda; Bahtiyar Engin, Gün Koper, Mehmet Avdan, Aslıhan Kandemir rol alıyor.

YÜZLEŞME
Arslan Kacar
’ın yazdığı Ali Karagöz’ün yönettiği Yüzleşme, 24 Mayıs 2014 tarihinde Rüsselsheim Şehir Tiyatrosu’nda saat 20.00’de sahnelenecek. Oyun, deniz kıyısındaki istasyonda yolları kesişen yalnız insanları anlatıyor. Bir yanda geçmişe dönük kırgınlıkları ve pişmanlıkları ile geçmişini irdeleyen Züleyha, diğer yanda tek derdi para olan, yaşamı basit sorularıyla anlamlandırmaya çalışan ve umudunu yitirmeyen Yadigâr… İki farklı kültürün insanları olmalarına rağmen, Yadigâr ile Züleyha arasında giderek bir iletişim kurulur ve bir süre sonra her ikisi de yaşadıkları içsel yolculuklarındaki büyük yüzleşmenin farkına varırlar. Oyunda; Perihan Savaş, Zeki Yıldırım, Samet Hafızoğlu, Orcan Dönmezer rol alıyor.

BEN SİNEMA ARTİSTİ OLMAK İSTİYORUM

BEN SİNEMA ARTİSTİ OLMAK İSTİYORUM
Neil Simon
’un yazdığı oyunu S. Bora Seçkin yönettiği Ben Sinema Artisti Olmak İstiyorum adlı oyun 25 Mayıs 2014 tarihinde “Frankfurt Halk Tiyatrosu” (Fliegende Volksbühne)’nda saat 18.00’de sahnelenecek. Libby Tucker, on altı yıldır görmediği babasının yanına geldiğinde nasıl karşılanacağı hakkında hiçbir fikri yoktur. Hollywood’da senaryo yazarı olan babası Herbert Tucker, onun sinema artisti olma hayallerine yardım edecek midir? Bu karşılaşmayla başlayan geçmişin sorgulanmasına, babasının kız arkadaşı Steffy ile arasındaki sorunlar da eklenince gerilim artar. Oyunda; Betül Kızılok, Derya Çetinel, Erhan Yazıcıoğlu rol alıyor.

UC KARDES VE MUHTESEM KURT

ÜÇ KARDEŞ VE MUHTEŞEM KURT
Okan Karaca
’nın yazıp yönettiği Üç Kardeş ve Muhteşem Kurt adlı çocuk oyunu 24 Mayıs 2014 tarihinde saat 11.00’de Rüsselsheim Şehir Tiyatrosu’nda sahnelenecek. “Üç Kardeş ve Muhteşem Kurt”, çocuk seyirci için oldukça eğlenceli bir el kuklası oyunu. Oyun, üç afacan kardeşin yaramazlıklarını ve herkesin korktuğu Muhteşem Kurt ile tanışıp arkadaş olmalarını mümkün olduğunca yalın biçimde, çocukların gözünden anlatıyor. Oyunda; Okan Karaca / Okan Patırer ve Betül Kızılok Bavli / Pınar Aygün rol alıyor.

KEDİ İLE PALYAÇO
Erhan Özçelik
’in yazıp yönettiği Kedi ile Palyaço, 25 Mayıs 2014 tarihinde “Frankfurt Halk Tiyatrosu” (Fliegende Volksbühne)’nda saat 11.00’de sahnelenecek. “Kedi ile Palyaço” oyununda dostluğun önemi, kedisini kaybeden bir palyaço ile sahibini arayan bir kedinin eğlenceli ilişkileri ekseninde aktarılıyor. Oyunda; Pınar Demiral ve Okan Patırer rol alıyor.

ATÖLYELER
15:30 – 17:00 Atölye Çalışması (Haldun Dormen, Ayla Algan, Hilmi Zafer Şahin) –
Rüsselsheim Şehir Tiyatrosu

15:00 – 17:00 Atölye Çalışması (Erhan Yazıcıoğlu) Cantatesaal

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here