İ.B.B.Ş. Tiyatroları’nın Yeni Oyunu: Çürük Temel”

editor
80 Görüntülenme
İ.B.B.Ş. Tiyatroları’nın Yeni Oyunu: Çürük Temel”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Çürük Temel adlı yeni oyunu seyirciyle buluşturuyor. Emile Fabre’nin yazdığı, Hüseyin Suat Yalçın’ın uyarlayarak çevirdiği, Sezai Gülşen ve Doğan Yavaş’ın günümüz Türkçesi’ne aktardığı Çürük Temel, Engin Alkan rejisiyle, “20. İstanbul Tiyatro Festivali” kapsamında 17-18 Mayıs 2014 tarihlerinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde saat 20.30’da seyirci karşısına çıkıyor.

çürük t.6Darülbedayi’nin sahnelediği ilk oyun olarak tarihe geçen “Çürük Temel” (La Maison d’Argile)’in hikâyesi; birinin geleceği, diğerinin itibarı, bir başkasının intikamına dönüşmüş, aile yadigârı bir fabrikanın etrafında biçimlenir. Hakkı olanı almak, her defasında, bir diğerinin hakkının hiçe sayıldığı bir yoldan geçiyorsa, parçalanmadan kalabilmek ne kadar mümkün olabilir? sorusuna yanıt arayan insan ilişkilerini anlatan oyun, Şehir Tiyatroları’nın gerçek bir klasiği. İlk kez 1916’da Hüseyin Suat Yalçın uyarlamasıyla oynanan “Çürük Temel”, Şehir Tiyatroları’nın 100. yılında;  farklı bir okuma, çağdaş bir yorumla bir kez daha perde açıyor ve İstanbul’un bir yüzyılı deviren tiyatrosuna saygı duruşunda bulunuyor.

çürük t.5Dramaturgluğunu Sinem Özlek’in, müziğini Selim Atakan’ın, sahne ve ışık tasarımını Cem Yılmazer’in, kostüm tasarımını Duygu Türkekul’un, efekt tasarımını Özgür Yaşar İşler’in gerçekleştirdiği oyunda; Oya Palay, Yeşim Koçak, Mert Tanık, Mustafa Barış Koçkar, Dolunay Pircioğlu, Erhan Abir-Samet Hafızoğlu, Nurdan Gür rol alıyor.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku