2013-2014 sezonunda 100. yılını kutlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Tiyatro Frankfurt”un düzenlediği “1. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali” çerçevesinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi Fuayesi’nde bir basın toplantısı düzenledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Hilmi Zafer Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Müdürü Salih Efiloğlu ve Tiyatro Frankfurt Genel Sanat Yönetmeni Kamil Kellecioğlu, festival ve sahnelenecek oyunlar hakkında bilgi verdi. Toplantıya katılan Şehir Tiyatroları’nın usta oyuncuları Toron Karacaoğlu, Erhan Yazıcıoğlu ve Perihan Savaş da bu konudaki duygu ve düşüncelerini basın mensuplarıyla paylaştı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Hilmi Zafer Şahin, Şehir Tiyatroları’nın 100. yılını kutladığı bu yılın, Türk Tiyatrosu’nun ve Şehir Tiyatroları’nın tanıtımını yaptığı bir yıl olduğunu belirterek, “Şimdiye kadar yurtiçinde ve yurtdışında pek çok turne yaptık. Ancak 100. yılımızdaki “1. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali” bizim için büyük anlam ifade ediyor. Türkçenin konuşulduğu her yere ulaşmak düşüncesindeyiz.” dedi. 100. yılını kutlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ve 10. yılını kutlayan Tiyatro Frankfurt ile işbirliği içinde olduğunu ifade eden Hilmi Zafer Şahin, Şehir Tiyatroları’nın beğeniyle izlenen Yüzleşme, Yolcu, Ben Sinema Artisti Olmak İstiyorum, Üç Kardeş ve Muhteşem Kurt ve Kedi ile Palyaço adlı oyunlarının, 22-26 Mayıs 2014 tarihleri arasında “Frankfurt Halk Tiyatrosu” (Fliegende Volksbühne) ve “Rüsselsheim Şehir Tiyatrosu”nda sahneleneceğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Müdürü Salih Efiloğlu, festivale ilişkin,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katılımının önemine dair düşüncelerini aktardı.

Tiyatro Frankfurt Genel Sanat Yönetmeni Kamil Kellecioğlu ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’na “Tiyatro Frankfurt” adına teşekkür ettiğini belirterek, Avrupa şartlarında yetişen gençlere ve Avrupalılar’a Türk Tiyatrosunu tanıtmayı ve sevdirmeyi amaçladıklarını, Avrupa’da Türkçe’yi yaşatmak istediklerini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here