İ.B.B. ŞEHİR TİYATROLARI’NIN YENİ OYUNU: “LILLIAN”

editor
94 Görüntülenme
İ.B.B. ŞEHİR TİYATROLARI’NIN YENİ OYUNU: “LILLIAN”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Lillian adlı yeni oyunu seyirciyle buluşturuyor. William Luce’un yazdığı, Orhan Alkaya’nın yönettiği oyun, “19. İstanbul Tiyatro Festivali” kapsamında 22 Mayıs 2014 Perşembe günü saat 20.30’da, 23 Mayıs 2014 Cuma günü 18.30’da Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde seyirci karşısına çıkıyor.

Lilian

Kapının hemen ardında, otuz yılını paylaştığı acımasız eleştirmeninin, hayranı olduğu yazarının, içki arkadaşının, ama en çok da âşık olduğu adamın ölümden dönüp gelmesini bekleyen bir kadın. “Yılın modasına uyacağım diye vicdanımı kısa kestiremeyeceğim” diyerek McCarthy’nin sorguçlarına hınzırca kafa tutan, Amerikan edebiyatının önde gelen ismi Lillian Hellman, polisiye edebiyatın seçkin yazarı Dashiell Hammet’ın komada geçirdiği son saatlerinde, “renkli” dadısıyla birlikte oturmak için bir tramvay dolusu adama meydan okuyan çocukluğunu, sınırları zorlayan bohem hayatını, küsen, hırslanan, ustalaşan yazarlığını hızla hatırlıyor. Bu hatırlamalar resmi geçidinde, ölümden daha güçlü olan, belki sadece “aşk.”

Lillian (1)Çevirisini Seçkin Selvi’nin, dramaturgluğunu Sinem Özlek’in, sahne tasarımını M. Nurullah Tuncer’in, kostüm tasarımını Canan Göknil’in, Işık tasarımını Kemal Yiğitcan’ın, müziğini Turgut Onur Avdan’ın, efekt tasarımı Levent Akman’ın yaptığı oyunda, 51. sanat yılını kutlayan Aliye Uzunatağan rol alıyor.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku