İBB Şehir Tiyatroları’ndan İki Yeni Oyun!

editor
907 Görüntülenme

İBB Şehir Tiyatroları “Sezon Minimal” kapsamında iki oyunun prömiyerine hazırlanıyor. “Geçit” ve “Zehir” oyunları 20 Ekim günü seyirciyle buluşacak.

ZEHİR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Lot Vekemans’ın yazdığı Şaban Ol’un yönettiği Zehir adlı oyunu seyirciyle buluşturuyor. Oyun, 20 Ekim 2020 Salı günü saat 20.30’da Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde ilk gösterimini yapıyor.

Oyunun Konusu:

Geçmişte yaşadıkları trajik kaybın ardından ayrılan çift, yıllar sonra bir araya gelmek zorunda kalır. Günlük sohbetle başlayan buluşma, acılı bir geçmiş hesaplaşmasına dönüşür.  Karşı tarafın da neler hissettiğine dair eksik bırakılan taşlar yerine oturur. Kadın ve erkek dünyasının bakış açısına odaklanan eser Hollanda’da oynanmasının ardından çeşitli dillere çevrilmiş; Amerika, İngiltere gibi ülkelerdeki tiyatrolarda sahnelenmiştir.

Zehir’in yönetmeni Şaban Ol, oyunu şöyle değerlendiriyor: 

Zehir bir zamanlar birbirlerini çok sevmiş ama acı bir kayıptan sonra birbirlerini kaybeden iki insanın hikâyesidir. Ve sonrasında yaşamlarını yeniden kurmaya çalışırlar. 

Bu buluşmayı istisna kılan şey, ortaya çıkan yaşam gücüdür: bu güç yıkıcı olduğu gibi yapıcı ve aynı zamanda teselli edicidir. Yargılama yerine bu teselli veren yanın ortaya çıkabilmesi için hayatlarına, hava, su ve rüzgarın girmesi gerekir, böylelikle empati, saygı, sevgi ve dayanışma ile kırılganlığa karşı bir zırh oluşturulur.”

Dramaturgisini Özge Ökten’in, sahne-kostüm tasarımını Nihal Kaplangı’nın, ışık tasarımını Murat Selçuk’un, efekt tasarımını Hanefi Topraktepe’nin yaptığı, fotoğraflarını Nesrin Kadıoğlu’nun çektiği oyunda Sevinç Erbulak/Aslıhan Kandemir, Ahmet Saraçoğlu/ Eraslan Sağlam rol alıyor.

*****

GEÇİT

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Cem Düzova’nın yazdığı Nihat Alpteki’nin yönettiği Geçit adlı oyunu seyirciyle buluşturuyor. Oyun, 20 Ekim 2020 Salı günü saat 20.30’da Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde ilk gösterimini yapıyor.

Oyun Konusu: 

Çıktıkları yolculukta dağ başında mola veren bir ağa ve maraba, saklandıkları yerden kontrol noktasını izlerler. İki kişi arasındaki ilişki aslında insanlığın varlığından beri mücadele ettiği mülkiyetçilik ve ezen-ezilenlerin hikâyesinin özeti gibidir.

Geçit’in yönetmeni Nihat Alpteki, oyunu şöyle değerlendiriyor: 

Cem Düzova’nın yazdığı Geçit oyunu bizim topraklarımızda özellikle daha çok Doğu bölgelerimizde yaşanan toprağa dayalı üretim ilişkilerinin oluşturduğu sınıfsal yapının kapitalizmin etkisiyle biçimle birlikte içeriğin de değiştiğini bir dağ başında baş başa kalmış birbirinin karşıtı ya da birbirini içeren iki sınıfsal yapının karakterleri üzerinden anlatıyor.

Geçitte sınanan tarihsel süreç ve süreci bugüne getiren kişilerin ortaya çıkan değişimden payına düşen isteyerek ya da istemeyerek yaşamak zorunda kaldığı olağanüstü anlar. Tıpkı son bir yılda yaşadığımız olağanüstü günler içeren pandemi süreci gibi. Bu günler de bizim kendimizle yüzleştiğimiz geçitimiz olarak aklımızda kalacak.”

Dramaturgisini Dilek Tekintaş’ın, müziğini Barış Manisa’nın, sahne-kostüm tasarımını Mehmet Emin Kaplan’ın, ışık tasarımını Mustafa Türkoğlu’nun, efekt tasarımını Özgür Yaşar İşler’in yaptığı, fotoğraflarını Ahmet Çelikbaş’ın çektiği oyunda Gürol Güngör/Emre Narcı, Hasip Tuz/Müslüm Tamer rol alıyor.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku