IDOB’ta Barok Müziği ile Türkiye Prömiyeri

editor
37 Görüntülenme
IDOB’ta Barok Müziği ile Türkiye Prömiyeri

Georg Friedrich Händel’ in başyapıtlarından biri olan Giulio Cesare bu kez Süreyya Operası Sahnesinde!

1723’de İngiltere “Kraliyet Muzik Akademisi” için bestelenmiş olan eser, ilk sahnelenişinden itibaren popülerliğini hiç kaybetmemiştir. Eser, olağanüstü vokal müziği, dramatik içeriği ve ustaca orkestra kullanışı ile günümüzde opera seyircileri tarafından çok beğenilmektedir.

Hükümetin kontrolünü ele almasının ardından, Roma toplumu ve yönetimini kapsayan geniş bir reform hamlesi başlatan Jul Sezar’ı, büyük aşkı olarak ün salmış Kleopatra’ yı ve daha birçok karakteri bu eserde seyirci ile buluşturacağız.

Jul Sezar rolünde Özge Belen ve Gülfem Kıstır, Kleopatra rolünde Otilya İpek,Gülbin Günay, Özgecan Gencer ve Tülay Uyar dönüşümlü olarak söyleyeceklerdir.

Sezar’ ın baş düşmanı Tolomeo rolünde kontrtenor Kaan Buldular yer alırken,

diger rollerde Lynn T.Çağlar ve Stare Çelebi, Aylin Ates ve Elif T.Tekışık, Cengiz Aslan, Alp Köksal, Ali Haydar Taş, Ozan Kutlar, Cem Çelik yer almaktadır.

Eserin rejisörlüğünü Mehmet Ergüven üstlenirken,Dekor ve Kostüm Ismail Dede,Işık Tasarımı Metin Koçtürk’e aittir.

Orkestramızı Paolo Villa’ nın yöneteceği bu başyapıt;   -Türkiye’de ilk kez – 29 Mart 2014 (Cumartesi günü) saat 20.00’de, Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Sahnesi’nde galası yapılacak eser,  01  – 03  – 05 Nisan 2014 tarihlerinde izlenebilir.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku