“III. REICH (korku ve sefalet)” İstanbul’da…

editor
101 Görüntülenme
“III. REICH (korku ve sefalet)”  İstanbul’da…

TİYATRO 1112 GARAJ iki sezondur BERTOLT BRECHT “ III. REICH (korku ve sefalet)”  oyununu başarıyla oynamaktadır. İzleyenlerin şaşkınlık ve beğeniyle izledikleri oyun ilk kez İstanbul seyircisiyle buluşacak. Yunus Emre Bozdoğan rejisiyle sahnelenen oyun korku toplumu, yabancılaşma, kabulleniş, diriliş, ötekileştirme üzerine insan manzaraları sunuyor. Oyunculuklarla göz dolduran, müziklerini Oktay Köseoğlunun yaptığı oyunda çok tanıdık bir tarihten bahsediliyor. Beşiktaş Kültür Merkezinde 8 Mayısta 20:30 Tek gösterim yapacak ekibi kaçırmayın.

10562590_734720526582219_1249140131187466790_o

Aylardan zulümdü, günlerden öteki. Geçsin diye bekliyordum geçmedi. Sonra öldük biz. İt izinin meşrulaştığı zamanlardı, annem öpeyim de geçsin dedi öptü, geçmedi. Sonra öldük biz. Belki tarihe geçer dedik, geçmedi. Sonra yine öldük biz. Tarihe bakmak, görünenin ardını görmekle mükellef olmalı. Gazetelerin, televizyonların hatta kitapların yalan söylediği zamanlarda tarih nasıl yazar acep gerçekleri…?
Eskiden çok eskiden insanlar ateşin etrafında toplanıp öyküler anlatırlardı birbirlerine. Yalansız öyküler. Güzel öyküler. Artniyetle kirlenmemiş öyküler. Sonra biz öldük. Ama öyküler hala anlatılır. En karanlık çağlarda birbirimize fısıltıyla anlatırız. İyi dönemler de olur bazen, bağıra bağıra anlattığımız. İşte bu öyle bir öyküdür, şimdilerde fısıltıyla anlatılan. Sonra biz yine ölürüz. Hepimiz ölürüz. Öyküler kalır ve bilenler bilmeyenlere anlatmaya devam eder. Tarihi biz yazarız. Öteki tarihi…

Yazan: Bertolt Brecht
Çeviri: Yılmaz Onay
Yöneten: Yunus Emre Bozdoğan
Müzik: Oktay Köseoğlu
Oyuncular: Hakan Salınmış, Aylin Saraç, Altan Alkan, Elif Gizem Aykul, Tufan Afşar

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku