İkincikat yeni sezonda birbirinden iddialı 3 farklı oyun ve yenilenen mekanıyla seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. 

Oyunlardan ilki Türkiye’de özellikle ikincikat tarafından bir çok oyunu sahnelenen, çağımızın en çok ses getiren yazarlarından biri olan, her oyunu seyirci tarafından büyük ilgi ve heyecanla karşılanan Philip Ridley’den ‘Işıltılı Haşereler’.  Pınar Çağlar Gençtürk, Ünal Yeter ve Selen Uçer’in rol aldığı ‘Işıltılı Haşereler’ ekim ayında ikincikat’ın yenilenen mekanında başlıyor.

Sezonun diğer oyunları arasında Alper Kul’un yazdığı ‘Diyelim ki Birlikteyiz’ ve Manuel Puig’in eserinden uyarlanan ‘Örümcek Kadının Öpücüğü’ yer alıyor.

Oyunun Konusu
“Işıltılı Haşereler”,  insanın tüketim krizine dair ironik bir kara komedi. Kentsel dönüşüm projesi için seçilen genç çiftimiz Ollie ve Jill’e, ileride çok değerlenmesi beklenen bir semtte yıkık dökük bir ev vaat edilmiştir. Ollie ve Jill bize, rüya evlerini nasıl elde ettiklerinden bahsetmek için sabırsızlanıyorlar.

Rüya evlerini elde edebilmek için, yaptıkları bazı şeyler vardır ki aslında çok da iyi sayılmazlar.

Hatta bayağı korkunç şeyler. Ve sarsıcı. Evet maalesef öyleler. Bazıları böyle düşünebilir.

Ama onlar yine de iyi insanlar, en azından öyle olduklarını umuyorlar. İyi insan olmak için bu yeterli mi? Yani rüya evlerini elde edebilmek için yaptıklarını bize açıklayabilirler mi?  Ollie ve Jill durumu açıkladıklarında, neyi neden yaptıklarını ve ne için yaptıklarını… O zaman onları anlayabileceğimizi umuyorlar. Ve hak verebileceğimizi… Yaptıkları şey ne kadar korkunç olsa da… ve sarsıcı…Onlar iyi insanlar. En azından öyle olduklarını umuyorlar.

Philip Ridley, modern birer meddah gibi kullandığı oyuncularla, bizleri Ollie ve Jill’in küçük ama ışıltılı hayatlarına dahil ediyor.

Künye
Yazar:  Philip Ridley
Yöneten:  Eyüp Emre Uçaray
Yrd. Yönetmen:  Mehmet Nuri Yavuzer
Oynayanlar:  Pınar Çağlar Gençtürk, Ünal Yeter, Selen Uçer
Yönetmen Yardımcısı: Emin Şentürk
Işık – Dekor Tasarım: Cem Yılmazer
Kostüm Tasarım: Hilal Polat
Müzik Tasarım: Eda Er
Fragman: Mehmet Bilge Selçuk
Asistanlar: Batur Alp Yavuz – Duygu Tunç
Süre: 90 dakika.

Adres: Emekyemez Mah. Sarı Zeybek Sok. Demirci Fettah Çıkmazı No:2, Karaköy-Beyoğlu / İstanbul

İletişim: 0 544 527 25 69

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here