Bu sene 23 Nisan’da gerçekleşecek olan Shakespeare’in 400. yılı etkinlikleri heyecanla bekleniyor.  İngiltere’nin birçok kültür-sanat kuruluşu, Shakespeare’in hayatını ve eserlerini hatırlamayı ve bir kez daha anmayı planlıyor. Kuruluşların programları ziyadesiyle şaşırtıcı ve büyüleyici etkinlikler vadediyor.

Shakespeare1

23-24 Nisan günlerini kapsayan hafta sonu boyunca etkinliklerin merkezi Globe açık hava tiyatrosu olacak. “Bir Mühim Sene: 1616” olarak adlandırılan etkinlikler kapsamında Globe Tiyatrosu’nun bu sene için hazırladığı olağanüstü ana etkinliği Thames Nehri kıyısında gerçekleşecek. Thames Nehri’nin kıyısına -yaklaşık 4,5 kilometrelik hat boyunca- kutlamalara özel çekilmiş filmlerin gösterildiği 37 tane ekran yerleştirilecek (Cleopatra Mısır’da, Hamlet Elsinore’da). Bu keyifli yürüyüş dışında, Globe Tiyatrosu kutlamalar kapsamında dünyada çığır açan “Hamlet”i hafta sonu boyunca kendi evinde seyirciyle buluşturacak. Oyun, iki yıl süren dünya turunu 196 ülkeden sonra Globe sahnesinde noktalayacak. Biletler şimdilik tükendi ancak etkinlik yaklaştıkça tekrar piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Royal Shakespeare Company de etkinliklerin önemli kuruluşlarından biri olacak. Şubat ayında Stratford-upon-Avon’da prömiyerini yapan yaklaşık 700 kişilik kastıyla devasa bir prodüksüyon olan “Bir Yaz Gecesi Rüyası” ülke çapında gösterimlerine devam edecek. RSC aynı zamanda “Hamlet”, “Cymbeline”, “King Lear” ve daha birçok başyapıtın yeni prodüksüyonlarına ev sahipliği yapacak.

Shakespeare’in doğum yeri olan Stratford-upon-Avon’da 23 Nisan günü boyunca birçok kutlama düzenlenecek. Canlı müzik etkinlikleri, tiyatro atölyelerini de barındıran etkinlikler havai fişek gösterileri ile son bulacak.

Detaylar için;
http://www.telegraph.co.uk/theatre/what-to-see/from-the-rsc-to-the-bbc-britain-celebrates-shakespeares-400th-an/
http://www.dream2016.org.uk/
http://www.shakespearesglobe.com/theatre/whats-on/globe-theatre/hamlet-globe-to-globe
http://www.shakespeare400.org/

Haber: Gökçe Özgen

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here