İnkumu Tüm Hızıyla Devam Ediyor

admin
53 Görüntülenme
İnkumu Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Bartın İnkumu Tiyatrolar Buluşması 4 Ağustos günü yürüyüşle başladı. İnkumu’nun sahil caddesinde “Yaşasın Tiyatro, Yaşasın Sanat” sloganıyla harekete geçen oyuncular zaman zaman kısa oyunlar sergilediler.

inkumu_3

İnkumu sahiline kurulan sahne önünde Karadeniz Ereğli Sanat Kurumu ve İstanbul’dan Tiyatro Simurg kısa oyun gösterileri yaptılar. Antalya’dan Pelin Güneri ve Hakan Güneri ise tango gösterisi sergilediler.

İlk gecenin sahne gösterisi olarak Mahşer-i Çümbüş Kontratak grubu Tiyatro sporu gösterisi sahnelendi. İzleyicinin seçtiği değişik temalar üzerine doğaçlamalar gerçekleştiren topluluk izleyiciden coşkulu alkışlar aldı. İlk gün tanışma toplantısıyla noktalandı.

inkumu_4

Buluşmanın ikinci günü atölyelerle başladı. Yazar Haluk Işık, oyuncu Hasan Hüseyin Karabağ, Fatih Günay, Fatih Pestil değişik konularda atölyeler gerçekleştirdiler. Atölyelere katılan genç oyuncuların yoğun ilgi gösterdiği atölyelerde canlı tartışmalar gerçekleşti.

Akşam saatlerinde İnkumu sahnesinin etrafı yoğun bir izleyici kitlesiyle dolup taştı. Sinop Telvin Tiyatrosu, Urla Toprak Sahne sokak oyunları sergilediler. Özellikle Sinop Telvin topluluğunun termik santralleri konu alan gösterisi aynı sorunla boğuşan, mücadele eden Bartınlıların yakın ilgisini çekti.

inkumu_23

İkinci gün sahnede İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun cezaevlerini hedefleyen turne oyunu vardı. Turgay Tanülkü’nün sergilediği “Masallar, İnsanlar Bir de Türküler” adlı gösteri gündüz saatlerinde Bartın Cezaevi’nde perde açarken akşam da İnkumu izleyicisiyle buluştu. Sait Faik’in değişik metinlerinden Gürol Tonbul’un kurguladığı ve sahnelediği oyun ülkenin değişik alanlarındaki insan öykülerini konu alıyordu. Turgay Tanülkü kah oynayarak, kah bir anlatıcı tavrıyla bu öyküleri izleyici ile sıcak bir dille paylaşmayı başardı.

Günün son etkinliği Turgay Tanülkü’nün “Engelsiz ve Mahkumsuz Tiyatro” üzerine yaptığı söyleşi oldu. Tanülkü söyleşisinde son yaşadıkları turneyi ve cezaevlerindeki izleyicilerin tepkilerini paylaştı.

 

Üçüncü gün tangodan oyunculuğa atölye çalışmaları bütün hızıyla sürdü. Akşam sahnede ise iki İstanbullu topluluk vardı.

Tiyatro Simurg iş kazalarını konu alan “Ah Şu Tersaneler” adlı gösterisini sundu. Mehmet Esatoğlu’nun yazıp yönettiği oyunda Hale Üstün, İbrahim Karamemet ve Memet Esatoğlu rolleri paylaştı.

Sarıyer Belediye Tiyatrosu’nun oyunu “ Üç Günlük Dünya” ise geleneksel tiyatro öğeleriyle bezenmiş bir komediydi. Gökhan Bulut’un yazıp yönettiği oyun Sarıyerli oyuncuların birbirinden güzel oyunculuk örnekleriyle bezenmişti.

Bartın Belediyesi ve halkı Türkiye Tiyatrolar Birliği ile gerçekleştirdiği festival izleyici ve katılımcılar tarafında ilgiyle takip edilmekte.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku