İstanbul Amatör Tiyatrolar Platformu Girişimi:”Diren ODTÜ, Seninleyiz!”

editor
688 Görüntülenme

İstanbul Amatör Tiyatrolar Platformu Girişimi’nin (İATP-G), ODTÜ’de yaşanan Kavaklık Direnişi ile ilgili  açıklamasını okurlarımızla paylaşıyoruz: 

İstanbul Amatör Tiyatrolar Platformu Girişimi (İATP-G) ekipleri olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde usulsüzce inşa edilmeye çalışılan KYK  yurduna karşı okullarının özerkliği ve tahrip edilen bölgedeki canlıların yaşam hakları için örgütlenen ODTÜ öğrencileri ve bileşenlerinin sürdürdükleri Kavaklık Direnişi’ni gündemimize aldık.

Üniversite örgütlenmelerini kendi iktidarlarına karşı bir tehlike olarak gören hükümetin; üniversitelerin geleneklerine ve özerk yaplarına karşı müdahalelerini gözlemliyor, kendi üniversitelerimizde de deneyimliyoruz. Mevcut düzene karşı ses çıkaran üniversite öğrencileri, iktidarın ele geçirdiği okul yönetimlerinin ve yine iktidarın tekelindeki devlet organizmalarının yaptırımlarıyla korkutulmaya, bastırılmaya, yok edilmeye çalışılıyor. Üniversitelerde devlet eliyle yok edilen özgürlükçü ortamının yerine baskıcı bir korku ortamı konulmak isteniyor.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, geleneğinde direnişi barındiran, özgürlükçü bir üniversite ortamı için sürekli ve doğrudan eylemlilik pratiklerini uygulayan ve tüm bu özellikleri sebebiyle mevcut iktidarlar tarafindan neredeyse her dönem bastırılmaya çalışılan bir üniversitedir. ODTÜ’ye yapılmaya çalışılan KYK yurdu üniversitenin özerk ve özgür yapısını bozmayı amaçlamaktadır. Üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyacını kendi çıkarları doğrultusunda kullanarak üniversitenin olağan ortamına kendi ideolojisini enjekte etmeye çalışan iktidar, ODTÜ’nün devrimci kimliğini “dize getirmeye” çalışmaktadır. KYK yurdu yapmak için tahrip edilen Kavaklik bölgesi farklı türlerden onlarca canlıyı bünyesinde barındıran bir ekosistemdir. Bu bölgede yapilacak bir inşaat için binlerce ağacın kesilmesi ve bu ağaçların oluşturduğu ekosistemde yaşayan canlıların yaşam alanlarının yok edilmesi kabul edilemez bir ekolojik katliamdır.

İATP-G ekipleri olarak Kavaklık Direnişi’ni sahipleniyor, bu haklı direnişin bir parçası olmayı sorumluluk olarak görüyoruz.

Diren ODTÜ, seninleyiz!

İSTANBUL AMATÖR TİYATROLAR PLATFORMU GİRİŞİMİ

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku