İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nden;”The Rake’s Progress / Hovardanın Sonu”

editor
180 Görüntülenme
İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nden;”The Rake’s Progress / Hovardanın Sonu”

“Şeytan; hovarda kalplere, ellere ve zihinlere, her zaman yaptıracak bir iş bulur.”

Dünyada ilk kez 1951 yılında sahnelenen, geçtiğimiz sezon Türkiye Prömiyeri yapılan ve büyük ilgi gören opera eseri “The Rake’s Progress” (Hovardanın Sonu),  bu sezonda da seyirci ile buluşmaya hazırlanıyor.

Igor STRAVİNSKY’nin bestelediği eserin, Librettosu (opera metni), W.H. Auden and Chester Kallman tarafından kaleme alındı. Aytaç Manizade’nin rejisi ile sahnelenecek eser, komedi ve trajedi içeren konusu ile dikkat çekiyor. 18.yy İngiltere’sinde geçen ve İngilizce olarak seslendirilen eser; Hovardalığı iş edinmiş Tom Rakewell’in çöküşü üzerine kuruludur. Sonradan Şeytan olduğu ortaya çıkan Nick Shadow’a uyarak, evlenmeyi düşündüğü Anne Trulove’ı terk edip Londra’ya gönül eğlendirmeye gider. Üç kağıtçı Shadow yüzünden başına gelmedik olay kalmayan Tom’un hikayesi, Londra’daki bir Tımarhane’de son bulur.

Orkestra şefliğini Can Okan’ın yaptığı eserin rejisörlüğünü Aytaç Manizade üstleniyor. Eserin dekor tasarımı  Efter Tunç’a, kostüm tasarımı Ayşegül Alev’e, koro yönetimi Paolo Villa’ya, ışık tasarımı Yakup Çartık’a, devinim ve jest ise Canberk Yıldız’a ait.

Operanın başrollerinde; Kenan Dağaşan, Ali Haydar Taş (Trulove), Gülbin Günay, Otilia İpek, Burcu Soysev (Anne Trulove), Caner Akın, Onur Turan (Tom Rakewell), N.Işık Belen, Umut Kosman, Umut Tingür (Nick Shadow), Peyman Dorkan, Arzu Semerci (Mother Goose), Aylin Ateş, Jaklin Çarkçı, Özge Kalelioğlu (Baba the Turk), Ahmet Baykara, Çağrı Köktekin (Sellem), Sercan Gazeroğlu, Yücel Özeke (Keeper of the madhouse) dönüşümlü olarak rol alıyorlar.

Temsil Tarihleri:
18 / 25  Kasım 2017 Cumartesi Saat: 16:00
21 / 22 / 24  Kasım 2017  Saat: 20:00
Sahne: Kadıköy Bld. Süreyya Opera Sahnesi

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku