ist_kumpanyasi4 ŞUBAT 2014 GÜNÜ BARIŞ MANÇO KÜLTÜR MERKEZİNDE BAŞLIYOR

İstanbul Kumpanyası 2013-2014 sezonunda “Karman Çorman”, “Aşk, İhanet, Yalnızlık vs….”, “Güzel Bir Gün” gibi yetişkin oyunları yanı sıra “Korsan Ana ve Geveze Papağan”, “Korkuluk ve Karga”, “Kaplumbağa ile Tavşan”,  “Mutluluk Çiçeği” gibi çocuk oyunlarından oluşan zengin repertuarına yeni bir komedi oyunu katmanın heyecanını yaşıyor.

Ömer Seyfettin’in aynı adlı eserinden Binnur Şerbetçioğlu’ nun yazdığı “Aşk ve Ayak Parmakları” adlı 2 perde komedi oyunu “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Katkılarıyla” 4 Şubat 2014 Salı günü saat 20:30 da Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde seyircilerle buluşuyor.

Tarık Şerbetçioğlu’nun yönettiği oyun; 1900 lerin başlarında İstanbul’da geçiyor. Düyun-u Umumiye’ de müfettiş olarak görev yapan Behlül Bey karısının ölümü ardından evlendiği ikinci eşi Ahter, ilk evliliğinden olma biricik kızı Asime ve hizmetçileri Eleni ile zengin konaklarında yaşamaktadır

Asime aşka aşık deli dolu bir genç kızdır.
Bir gün karşısına kendi halinde baytar mektebinde okuyan bir İstanbul beyzadesi olan Ruhi Bey çıkar. Ruhi ve Asime’nin aşk serüveni Pera’da bir pastanede tanışmalarıyla başlar;ancak aile yapılarının uyuşmamasına rağmen yapılan bu izdivaç Ruhi’nin takıntısına kurban olacaktır. Peki nedir Ruhi’nin takıntısı?  

“Toplumdaki yozlaşma zenginleri çığırından çıkarır, fakirleri de çılgına çevirir. Özenti toplumlar, üretmeyen toplumlar, kendi özlerine sahip çıkamayan toplumlar içten zayıflar, çöküşü hızlanır. Çocuklar nasıl ailenin aynası ise, aile de toplumun aynasıdır.” diyor oyunun yazarı Binnur Şerbetçioğlu.

Ömer Seyfettin Türk Hikayeciliği’nin usta kalemi ve ünlü simalarından biridir. Türk Edebiyatı’nda dilde başlattığı sadeleştirme hareketi ve hikayeciliği ile tanınır. Ömer Seyfettin gibi önemli yazarlarımızı genç kuşaklara tanıtmak isteği ile sahnelenen oyunda; Tarık Şerbetçioğlu, Ömer Gecü, Handan Aydın, Gözde Akın, Tuncay Vicnelioğlu, Nermin Koçak, Hande Akkent ve Tunca Soysal yer alıyor.

Tarık Şerbetçioğlu’ nun yönettiği oyunun, Dramaturgisi Oya Öztanıl’a, Dekor Tasarımı Eylül Gürcan’a, Kostüm Tasarımı Binnur Şerbetçioğlu’na, Müzikleri ise Deniz Noyan’a ait.

Oyunun Şubat ayı programı ise şöyle;

4   Şubat  2014 saat 20:30           Barış Manço Kültür Merkezi – Kadıköy
5   Şubat  2014 saat 20:30           Halis Kurtça Kültür Merkezi – Merdivenköy
23 Şubat  2014 saat 18:00            Kozyatağı Kültür Merkezi -Kozzy AVM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here