Sevinçer Kukla Tiyatrosu 2016 yılından bu yana İstanbul Büyükçekmece’de açtığı salonda çalışmalarını sürdürüyor. Tiyatro, aynı zamanda Türkiye’de açılan ilk kukla tiyatrosu olma özelliğini de taşımakta.

Tiyatronun kurucusu ve kendisi de bir kukla ustası olan Çağlayan Sevinçer, Sevinçer Kukla Tiyatrosu’nu şu sözlerle ifade ediyor: “Tiyatroda objeler ve kuklaların kullanımıyla daha zengin, görsel açıdan etkili hikâyeler anlatmayı hedefleyen bir tiyatrodur. Tiyatromuzun diğer tiyatrolardan ayrılan en önemli özelliği, anlatılacak hikâyenin gerektirdiği kukla ve objelerin tamamının bizim tarafımızdan tasarlanıp imal edilmesidir. Oyunların çıkış noktası, yazılı metinlerden çok müzik tınılarına, resme ve karikatürlere dayanır. Sevinçer Kukla Tiyatrosu prodüksiyonları, klasik oyunlardaki kelimelerin veya yazılı metnin vereceği sözel mesaj yerine görsel elementleri ve kuklanın sahne üstündeki görsel gücünü tercih eder.”

Kendi prodüksiyonlarını yapmanın dışında, yurtdışından davet ettikleri toplulukları da sahnelerinde ağırlamaktalar.

Bunlarla yetinmeyip bir de festivaller yapıyor Çağlayan Sevinçer. 2016 sezonunda ikisi Türkiye de olmak üzere toplam 4 Uluslararası Tiyatro ve Kukla Festivali organize eden tiyatro, 2017 yılında da yeni festivalleri ve en iyi ustaların en nitelikli oyunlarını, atölye çalışmalarını sunmaya devam edecekler. Bu yılki konukları; İngiltere, Filistin, Kanada, İran, Gürcistan, Bulgaristan, Tunus, Pakistan ve Çin.

Sevinçer Kukla Tiyatrosu önümüzdeki nisan ayında yurt dışında 3 ekip ağırlıyor. Bunlardan ilki İtalyan sanatcı Roberto Di Lernia ve müthiş performansı “Fausto Barile”. Roberto, karnının içerisine gizlediği sahnede seyircilere kaliteli ve içi dolu bir komedinin en güzel örneklerinden birisini sunacak.

Nisan ayının ikinci konuğu, İngiliz Kukla Ve Obje tiyatrosunun son yıllardaki en önemli örneği “Hullaba Lu“. Şiirsel diliyle izleyenlere sevgiyi ve eğlenmeyi nasıl unuttuğumuzu hatırlatıyor; Lulu zamanı geldiğinde hoşçakal demenin önemini oyunun iki ilginç kahramanına dokunaklı bir sürprizle anlatır. Hikâye anlatım dilinin hem teknik hem de oyunculuk açısından üst düzeyde başarıldığı bu oyun ayrıca canlı müzik eşliğinde sunuluyor. Nisan ayında Sevinçer Kukla Tiyatrosu’nda olacak üçüncü oyun ise Tunus’tan anonim bir deniz masalı. “Theatre Moderne De Marionettes De Tunis” tarafından sahnelenecek olan oyunun adı, “Küçük Balıkçının Büyük Hayali”. Büyük bir balina yakalamak isteyen, bunun için büyük olta kullanması gerektiğini sanan küçük bir balıkçının hikâyesi. Denizkizları, Ahtapotlar ve sualtı rüyalarıyla bezenmiş bol iyotlu bir ipli kukla gösterisi.

Türkiye’de iyi, kaliteli çocuk tiyatrosu yok, iyi oyunlar yok varsa da çok az diye yazdık, söyledik ve söylemeye de devam edeceğiz. Fakat yapılan iyi, doğru işleri de yazmak ve söylemek boynumuzun borcu. Tiyatro Sevinçer bu alanın en iyilerinden. Mutlaka gidin, görün, çocuklarınızı götürün. İyi bir oyun izleyin. Yok olmadı, Çağlayan’ın çayını için, hoş sohbetinden nasiplenin…

Sevinçer Kukla Tiyatrosu: Yıldırım Beyazıt Cad. No:59 Mimar Sinan Merkez Mah. Büyükçekmece

Bilgi için: www.tiyatrosevince.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here