“İyi Bir Güneş” Oyunu Yeniden Sahneleniyor!

editor
1065 Görüntülenme

“İyi Bir Güneş” oyunu yeniden sahnelere dönüyor. Oyun, 11 Mart günü saat 20:30’da Moda Sahnesi’nde seyircisiyle buluşacak. 

Oyun Hakkında:

Suriye’deki savaştan kaçan bir kadın, kaybolan oğlunu İstanbul’da aramaktadır. Bu sırada kendi sorunlarıyla baş etmeye çalışan genç bir çocukla tanışır ve onun kentli üvey annesiyle birlikte yaşadığı apartmanın bodrum katına sığınmak zorunda kalır. Günümüz İstanbul’unda yolları kesişen bu üç karakter aynı zamanda üç mitolojik figürün, antik Yunan’ın Medea, Phaedra ve Hippolytus’unun öyküsünü de beklenmedik bir şekilde bugüne taşır. Her biri hem günümüzdendir, hem bin yıllar öncesinden. 

İyi Bir Güneş, Suriye’de bir iç savaş olarak başlayan ancak hızla büyüyen bir felaketin ve II. Dünya Savaşı’ndan sonraki en büyük göç dalgasının günümüzde yaşanmakta olan sonuçlarına, ortak acılarımıza, soru soran özgün ve etkileyici bir tanıklıkla yaklaşıyor. Şaşırtıcı geçişlerle, tarihsel ve kültürel bir boyuta da taşıdığı hikayesinin içinde bugünden kopmadan yakıcı bir güncelde geziniyor. Öte yandan da izleyicisini Batı düşüncesinin kurucu antik Yunan mitlerinin ortasına fırlatıyor. ‘Yabancı’ olana karşı bugünün kemikleşmiş ön yargılarının insan zihnindeki izini antik Yunan’a kadar sürüyor oyun. Bugünün sadece bugünden ibaret olmadığının, tüm tarihi sırtlamışlığın bir macerası olarak. 

22. İKSV İstanbul Tiyatro Festivali’nde promiyerini Misafir-İyi Bir Güneş adıyla yapmış olan oyun, aynı zamanda göçmenlik / mültecilik sorunu üzerinden başkalarının acılarının, onları kendine maletme sömürüsüne kaçmadan nasıl sahneye taşınabileceği üzerine samimi bir arayışı da yansıtıyor.

Oyunun Künyesi:

Yazan: Gülce Uğurlu

Yöneten: Ata Ünal

Dramaturji: Ata Ünal

Sahne Tasarımı: Meryem Bayram

Ses Tasarım ve Uygulama: Gökhan Deneç, Hakan Atmaca

Işık Tasarım ve Uygulama: Turan Tayar

Afiş Tasarımı: Emre Parlak

Afiş Fotoğrafı: Ali Güler

Oynayanlar: Gülce Uğurlu,Güneş Sayın, Korhan Karabal

Yapım: Gülce Uğurlu, 2018

1 Perde, 75 dk. 

 

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku