Jale Birsel için sahnede tören düzenlendi

editor
771 Görüntülenme

İzmir’de yaşamını yitiren 92 yaşındaki Tiyatro Sanatçısı Jale Birsel için tören düzenlendi. Birsel’in yaşamı boyunca işitme sorunu yaşadığı ve bu yüzden oyunlarda tüm rolleri ezberlediği öğrenildi.

İzmir’in Çiğli ilçesinde geçen ay yakalandığı zatürre nedeniyle 17 Kasım Pazar günü akşam saatlerinde yaşamını yitiren Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Jale Birsel için İzmir Devlet Tiyatroları Konak Sahnesi’nde tören düzenlendi. Ailesi, sevenleri ve meslektaşları törenin yapıldığı salonu doldurdu. Aynı gün yaşamını yitiren Usta Tiyatrocu Yıldız Kenter ile konservatuvardan sınıf arkadaşı olan Birsel, arkadaşıyla birlikte yine aynı gün son yolculuğuna uğurlandı. İki kişilik “Tombala” oyunu ile tanınan Jale Birsel, devlet sanatçısı olmaya layık görülmüştü.

Yaşamının son dönemlerinde kaldığı bakımevinde genç bir karakteri canlandıracağı tek kişilik oyununa hazırlanan Birsel’in, son zamanlarda çekilen fotoğraflarında rolleri ezberlemeye çalıştığı görüldü. Öte yandan sanatçı için düzenlenen törende Tiyatro Sanatçısı Tomris Çetinel, Birsel’in 25 yaşlarında yanlış ilaç sonucunda işitme kaybı yaşadığı, tüm yaşamını duymayarak sürdürdüğü ve oyunların hepsinde karşısındaki kişinin sesini duyamadığı için tüm rolleri ezberlediğini açıklandı. Bu açıklamanın ardından sanatçı, ailesi, dostları ve meslektaşları tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

“BİRLİKTE PERDEYİ KAPATIP GİTTİLER”

Törende konuşan Jale Birsel’in torunu Damla Birsel, “Anneannemi 10 gün önce ciğer rahatsızlığı sebebiyle bir hastaneye kaldırdık ve durumunun ciddiyetini koruması üzerine İzmir’de bir bakımevine yerleştirdik. Geçtiğimiz akşam son nefesini verdi. Çok üzgünüz, çok üzgünüm. Çok iyi bir insandı. Yıldız Kenter ile tiyatroya aynı anda başladılar ve perdeyi kapatıp gittiler. Bir gün önce bana ‘Sıram gelmedi’ diyordu. Demek ki onu bekliyormuş. Son günlerinde yeni bir oyun üzerine çalışıyordu. Bir senedir ezber yapıyordu. Gözü görmediği için yazıları büyüterek çalıştı. Bu sene oynamayı düşünüyordu” dedi.

İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürü Levent Ulukut “Jale Birsel, bizim için çok önemli. Yıllarını sanata vermiş bir sanatçımızdı. Maalesef, kasım ayında bizim için bir yaprak dökümü başladı. Bu yüzden çok üzgünüz. Önce Özdemir Nutku hocamızı kaybettik. Daha sonra Yıldız Kenter ve Jale Birsel’i kaybettik. İkisi de bizlere veda ettiler. Bizim bundan sonra yapacağımız, onların ışığını yaymak ve onların bize öğrettiklerini diğer kuşaklara öğretmek” diye konuştu.

Geçen günlerde yaşamını yitiren Tiyatrocu Özdemir Nutku’nun eşi Hülya Nutku, “Benim acım çok taze. Onun açtığı yoldan yürüyecek insanlar olduğu için ve umudum yüksek olduğu için ayaktayım. Jale Hanım benim komşumdu. Önemli olan değerli sanatçılarımızı bundan sonra da yaşatabilmek” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak:https://www.evrensel.net/haber/391306/devlet-tiyatrosu-sanatcisi-jale-birsel-icin-sahnede-toren-duzenlendi

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku