K! Kültüral Performing Arts’tan yeni oyun: “Paravanlar”

editor
1788 Görüntülenme

“Nereye gittiğimizi ve niçin gittiğimizi biliyorum Said. Bir yere gitmiş olmak için değil, bizi oraya gönderenler sakin bir kıyıda kafalarını dinlesinler diye gidiyoruz.”

İstanbul’un açık sahnesi K! Kültüral Performing Arts, tiyatronun asi çocuğu Jean Genet’nin Paravanlar oyunuyla rüyalar geçidi içinde hem karanlık hem de rengarenk bir karnavala davet ediyor izleyicisini! Disiplinlerarası çalışılan projede, müziğin, dansın, ışığın, animasyon ve video art’ın kuvvetli sahne plastiği içinde öne çıktığı yapımda disiplinlerarası çalışan sanatçıların katılımı da dikkat çekiyor.  Sadece kendine benzeyen yazar Genet’nin ölümünden önce yazdığı son oyun olan Paravanlar, Türkiye’de ilk kez sahneleniyor. 22 Mayıs’ta K! Kültüral Performing Arts Yakup Almelek Sahnesi’nde prömiyer yapacak oyunun proje tasarımı, sahne metni ve rejisi Kültüral’ın Kurucu Sanat Yönetmeni de olan Yağmur Yağmur’a ait.

TASARIM VE SANATIN BULUŞMASI

Kostüm Tasarımı ve Styling’de İngiltere’de uzun yıllar bulunan ve Vivienne Westwood ve Alexander McQueen gibi ünlü moda tasarımcılarıyla çalışma fırsatı bulan Moda Tasarımcısı ve Creative Director Aslı Jackson’un imzası var. Oyunun farklı afişlerinde ise genç kuşağın en önemli ressamlarından Erin İlkcan Aslan’ın imzaları bulunuyor.

Yapıtlarında, başlı başına kara bir şiir olan öz yaşam öyküsünün yansımalarını da kokladığımız Genet, ‘yazarken en çok keyif aldığım oyun’ dediği Paravanlar’da da derin dehlizli dünyasına çekiyor bizi. Kalabalık, çok sesli, çok renkli, çok sözlü bu dünyada ’çok’lukla başbaşa bırakıyor bizi oyun boyunca. Her şey ne çok, ne kalabalık, ne yüksek, ne hızlıyken izlediklerimizin kim-ler olduğunu, kimin başından ne-ler geçtiğini tam bilmediğimiz gibi, nere(ler)de olduğumuzu da kesin bilmiyoruz aslında. Cezayir’in bir köyünde ikiyüzlü Avrupalılara karşı kendi kalmak adına salt çirkinliği seçen Araplar arasında… Ya da bugünde bir yerde, iç sesimizin kakofonisi arasında hiç bir şey duyamazken…

Karakter yok, kişilik yok. Alışveriş var, para yok. Anne yok, çocuk var. Kimse hiçbir şey değilken oluyor birşey-ler. Ne kalabalık oysa sahne-ler! Bir yok, çok varken hiç oluyor sonunda her şey! Çoklukla yokluğu aynı sahnede eş zamanlı yaşatıyor bize oyun. Kahve matarası, valiz, duvar saati, pantolon… Öyleler ama değilken nesneler, bir Dali ya da Magritte resminin içinde gibi izleyici de. Seslerin içinden anlamları bulmaya çalıştığımız gibi, tablolar geçidinde gerçek resmi arıyoruz. Çarpık biçimler, üst üste sesler, aritmik hareketler arasında. Zennenin dansında, köyün en çirkini Leyla’nın yüzünde, adalet için ilham bekleyen kadının sö- zlerinde, bir genelev fahişesinin günlüğünde, gardiyanın gecesinde… Kabusların renkli rüyalar atlasına dönüşmesi, ölülerin kanlı canlı dirilmesi gibi gerçeklik de Paravanlar’dan yansıyor BİZ’ler ben olurken.

Gardiyanın sesi kulağımızda…

Kabusların renkli rüyalar atlasına dönüşmesi, ölülerin kanlı canlı dirilmesi gibi gerçeklik de Paravanlar’dan yansıyor BİZ’ler ben olurken.

Gardiyanın sesi kulağımızda…

“Rahat bırakın geceyi!

Onun da dinlenmeye ihtiyacı var.

Hadi uyuyun artık!”

P A R A V A N L A R

“Delilere sözden başka bir şey bırakmadılar.” JEAN GENET

OYUN KÜNYE:

Çeviren: Sosi Dolanoğlu

Proje Tasarımı, Uyarlayan ve Yöneten: Yağmur Yağmur

Yönetmen Yardımcısı: Zeliha Gürsoy

Yapım: K! Kültüral Performing Arts

Yapımcı: Yağmur Yağmur

Proje Koordinatörü: Meltem Kerrar

Koreografi: Orçun Okurgan

Sahne Tasarımı: Yağmur Yağmur

Sahne Çizimi ve Realizasyon: Cansu Köksal

Kostüm Tasarımı: Aslı Jackson

Işık Tasarımı: Yakup Çartık

Müzik: Selim Can Yalçın, Barış Manisa

Ses Koçu: Çağrı Hün

Görüntü ve Videoart Tasarımı: Yağmur Yağmur

Animasyon: Ahmet İspirli

İllüstrasyon: Ömer Gazi Yılmaz

Afiş Tasarım: Erin İlkcan Arslan

Reji Asistanı: Dilan Derya Aydın

OYUNCULAR: (Alfabetik sıraya göre) ALTAY ÖZBEK, BARBAROS ANDIÇ, ÇİĞDEM YILDIZ, EKİN TUNÇELİ, EREN AKOVA, GÜLNARA GOLOVİNA PUSAT ÜRKMEZ, SERCAN GÜLBAHAR, ŞİRİN ERGÜVEN, TEOMAN GELMEZ, ZELİHA GÜRSOY

Kültüral Performing Arts Hakkında:

4. Levent Sanayi Mahallaesi’nde yer alan K! Kültüral Performing Arts; başta sahne sanatları olmak üzere tüm sanat disiplinlerine açık bir ortak platform düşüncesi olarak ortaya çıkmış sanat üretimini merkeze alan bir yapı. Bağımsız bir kültür, sanat, performans alanı olarak, sanatın ve sanatçının kişi ve güçlerden bağımsızlaşarak anlam kazandığına inanıyor. Bir metal kesim atölyesinden Yakup Almelek ve Yağmur Yağmur tarafından çok amaçlı ‘açık’ bir sahneye dönüştürülen mekan, farklı disiplinlerden sanatçı adaylarına yönelik eğitim workshopları düzenlemeyi amaçlıyor. Kendi tiyatro yapımlarını üretmeyi ilke edinen Kültüral, özgün metinlerle birlikte yeni hikayeler kurmakla ilgilili. Türkiye’de sahnelenmemiş ya da sınırlı sayıda sahnelenmiş dünya tiyatrosu metinlerine getirilecek yeni yorumlarla çağdaş Türkiye Tiyatrosu içinde kendi yerini edinmeyi hedefliyor.

Paravanlar, Mayıs ayında K! Kültüral Performing Arts Yakup Almelek Sahnesi’nde izlenebilir.

Rezervasyon: 0 212 281 81 55

 

 

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku